Alerji Belirtileri Ve Tipleri Nelerdir? Alerji Neden Olur? - Limmonata.com

Evin yerleşiminden, iklimden, yılın bölümünde bağlı olarak konutlarda bulunan ev tozlarının miktarı değişebilir.

Alerji Nedir?

Konu Başlıkları

Ev tozu – Alerjenler bütününden oluşur. Onlardan en önemlisi ise ev tozu kenesidir. Bu keneler – normalde insan gözü ile görünmeyen (vücut çapları 0,3 mm) çok küçük boyutta olan eklem bacaklılardır (örümcek gibi). Onlar ev tozunun hayli büyük bölümü oluşturan insan derisinden kopmuş olan fazlalıklarla beslenirler.

Keneler genelde yataklar ve yatak takımlarında (yastık, yorgan vb.) yaşarlar. İnsan uyurken, derisinin bu eşyalara sürtünmesi sonucunda kendi derisinden daha çok kornea pulcukları hariç etmiş olur. Ortalama, yatak içinde olan 1 gram tozun içeriğinde 2000-15000 sayıda ev kenesi yaşayabilir. Uyuyan kişinin bedeni yatağı 20-300 C’dek ısıtır ve ek olarak nem de yaratır. Bu ise ev kenelerinin gelişmesi için ideal ortamdır.

Alerji İle Ortaya Çıkabilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

Ev tozuna karşı olan alerji çoğunlukla öksürük, rinit, bazı durumlarda ise keilit, konjunktivit şeklinde ortaya çıkıyor. Öksürük krizi hasta uyandığında başlar. Hastalığın belirtileri tüm yıl boyunca devam eder, havanın nem oranının daha yüksek olduğu sonbahar ve kış aylarında ise hastalar kendilerini daha kötü hissediyorlar.

Ev tozu ile mücadele için en iyi yöntemi kendi çevrenizden bu alerjeni uzaklaştırmaktır.

Bunu etkili şekilde yapmak için ise aşağıdaki şartlara uymak önerilir:

– Evinizdeki – içerisinde yün, pamuk, kuş tüyü olan yatak eşyalarını (yorgan, yastık, yatak)  sentetik ev eşyaları ile (porolon, polyester, sintepon vb.) değiştirin;

– Minder, yorgan, yastık kılıfları de sentetik malzemelerle değiştirin;

– Kalın şallar ve hayvan derisinden yapılmış eşyaları kullanmayın;

– Odanın tabanından halı ve kilimleri kaldırın. Linolyumla değiştirin;

– Ağır perdelerden vazgeçin. İnce sentetik malzemeler kullanın.

– Odalarınızda toz toplayabilen eşyaların sayısını (kitap rafları, yumuşak oyuncaklar, kanepe ve koltukların üzerine serilen kalın kaplamalar vb.) mümkün oldukça azaltın;

Alerji İçin Yaşam Tarzı Değişiklikleri
Alerji İçin Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Alerji İçin Yaşam Tarzı Değişiklikleri

– Günlük olarak yatakları sadece toparlamak yetmez, onları ayrıca, iyice havalandırmak da gerekir. Yılın herhangi zamanında sabahları – gece uykusundan kalktıktan sonra yatağınızı toplamadan önce, odanızın kapı penceresini 30-40 dakika süreyle açarak odanın havasını değiştirin, yatak çarşaflarını ise mutlaka çırpın. Haftada 1 kez olmak üzere yastıklarınızı, yorgan ve yataklarınızı açık havada (örneğin, balkonda) havalandırın. Yatak odasında bulunan perdeleri, yorgan ve yatakların kılıflarını düzenli olarak yıkayın ve yatak çarşaflarını mümkün oldukça daha sık değiştirin.

– Evinizde temizlik işleri yaparken elektrikli süpürgeyi sık sık kullanın, yatakları düzenli olarak elektrikli süpürgeyle iyice temizleyin ve bu sırada alerjisi olanlar yanınızda olmasınlar. Şu anda satışta, özel ve yeterince güçlü elektrikli süpürgeler vardır, onların yardımı ile battaniye ve yatak minderini iyice temizlemek mümkün olur. Hatta bu elektrikli süpürgeler ev tozu kenelerinin yaşamasına izin vermez. Piyasada ayrıca, keneleri imha edebilecek özel spreyler de satılmaktadır. Yıl içinde 4-5 kez olmak üzere evinizdeki battaniye minderi, yumuşak mobilyaları bu spreylerle temizlemek gerekir. Böyle işlemeden sonra halı veya yatakların yüzeylerini elektrikli süpürgeyle iyice temizlemek gerekir. Çünkü ölü keneler de diri keneler gibi aynı alerjik tepkiye neden bilirler.

Keneler için temel besinlerden biri – yatakta olduğumuz zaman kabuklanarak kopan cildimizin küçük parçacıklarıdır. Özel yatak örtüleri bu parçacıkların minder ve yatakların içine girmesine engel olur ki, bunun da sonucunda onlarda yaşayan kenelerin miktarını azalmış olur.

– Genellikle, yatak odaları dışında, diğer odalarda da düzenli olarak elektrikli süpürgeyle temizlik işleri yapmak gerekir. Odaların tabanına, koltuklara, kanepe ve perdelere özel dikkat etmeniz gerekir.

– Apartmanlarınızda ev bitkileri olmamalıdır.

Tüm bu ipuçları hem ev tozuna karşı alerjisi olanlara, hem de diğer alerji türleri (gıda, kimyasal maddeler vb.) Olan kişilere aittir. Hipoallerjen ev ortamı – alerjisi olanların sağlığının korunması için büyük öneme sahiptir. Bu nedenle ailede alerjisi olan aile üyesi varsa, onun için hipoallerjen ortam yaratmak amacı ile her bir araçtan yararlanmak gerekir.

Alerji Belirtileri Ve Tipleri Nelerdir? Alerji Neden Olur?

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir