Arı Sokmasında Yapılacaklar - Limmonata.com

Başımıza her an gelebilecek sıkıntılardan biridir. Hep bir piknik alanında, su kenarında yada yaz aylarında olacak diye bir şartı yoktur. Bu bakış açısı yanlıştır. Sonuçta arı her yerde olabilir.

Arı sokmasının verdiği rahatsızlıklar kişiden kişiye değişebilir. Cildiyle ve bünyesiyle alakalı bir durumdur. Arı sokmasını çok nadir de olsa hayati riskler oluşturabilecek ciddi reaksiyonlar gösterebilir. Bu duruma çok nadir rastlanmaktadır. Bu durumlara alerjik rahatsızlığı olan kişilerde daha çok risk barındırdığından her zamankinden daha önem ve özen gösterilmesi gerekir. Ayrıca arının sokmuş olduğu yer de durumun ciddiyetini belirler. Soluk borusuna yakın bir yerden soktuysa da işin ciddiye artmaktadır.

Arı Sokmasında Kişide Görülen Duurumlar

Genellikle arının iğnesiyle verdiği zehir, sokulan bölge de bölgesel bir kaç reaksiyona yol açmaktadır. Arının iğnesiyle zehirini akıttığı bölgede; ağrı, şişlik, kaşıntı, kızarma,kabarıklık durumları görülebilir. Arı sokmasına vücudun verdiği reaksiyonlardan ağrı bir kaç saat içinde geçer veya en kötü geçmeye başlar. Fakat şişlik, kabarıklık ancak ertesi gün kaybolmaya başlar.
Nadiren görülen ciddi durumlarda vardır. Bazı vücutlar arı sokmasına sistemik reaksiyonlarda verebilir. Sistemik reaksiyonlardan kasıt; vücudun başka bölgelerinde oluşan döküntü, kızarıklık, şişlik olabilir. Bunların dışında daha acil durum oluşturan reaksiyonlar da vardır ki bu durumlarda ilk yardım yapıp sağlık kuruluşuna götürmek gerekir. Bu durumlar ise; bulantı, kusma, baş dönmesi ve hatta nefes alma da zorluk çekilmesidir. Bu acil durumlar arı sokmasından hemen birkaç dakika sonra görülen durumlardır. Sonrasında böyle reaksiyonlar oluşmaz.

Arı Sokmasında Yapılması Gerekenler

  • İlk yapmanız gereken arının iğnesini bir an önce çıkarmanız.
  • Arının iğnesini tutup-çekme yöntemi ile çıkarmayı denemeyin.
  • Küt kenarlı bir cisimle cildi kazır gibi çıkarmalısınız.( kredi kartı ile olabilir)
  • İğne çıkarıldıktan sonra sokulduğu yer bol sabun ile yıkanmalı.
  • Buz uygulaması yapılmalı. Mümkünse yarım saate yakın süre yapılmalı.
  • Uzman bilgisine başvurularak ağı kesici yada alerji ilaçlar kullanılmalı.
Arı Sokmasında Yapılacaklar

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir