Avustralya’da Eğitim için A dan Z ye Rehber

Avustralya’da Eğitim İçin Rehber

Avustralya’da sunulan eğitim ve meslek eğitimi programları dünya çapında bir kaliteye sahiptir. Avustralya’da alacağınız meslek eğitimi sayesinde dünyanın dört bir yanında mesleğinizi diplomalı olarak icra etme şansına sahip olabilirsiniz. Eğitimi güzel olduğu kadar, ülke olarak da dünyada en çok yaşanabilir şehirler arasındadır. Hangi dil, din, ırk ve cinsiyetten olursanız olun, insan gibi, özgürce ve uyum içerisinde yaşayabilmeniz için gerekli olan her şey Avustralya’da mevcuttur. İnsanların insan gibi yaşaması için gereken asgari kuralları yerinde ve dengeli bir biçimde kullanan dünyadaki nadir ülkelerdendir.

Avustralya’da Lisans Eğitimi

Avustralya’da lisans programları genellikle 3 ile 5 yıl arası sürmektedir. Fakat neredeyse tüm üniversiteler, lisans eğitimi öncesi lisans programlarına yerleşecek öğrencileri “foundation”  adında bir programa tabi tutmaktadır. Bu programlarda aldığı not ortalaması öğrencinin hangi üniversite ve programa gidebileceğini belirler.

Foundation programları lisans programlarına başlayacaklar için ön hazırlık gibi düşünülebilir.  Bir yıl kadar süren bu program,  Avustralya’nın eğitim sistemi hakkında yurtdışından gelen öğrencilere bilgi ve beceri kazandırmaktadır. Bu Foundation programlarında öğrenciler üniversite eğitimlerini hangi alan üzerine almak isterlerse o bölümün başlangıç derslerinin verildiği foundation programını seçmeleri gerekir. Foundation programlarında İngilizce’nin yanı sıra öğrencilere 4 ile 6 ders verilmektedir ve öğrenciler aldıkları bu derslerin başarı ortalamasına göre üniversitede de lisans eğitimlerine başlamaktadırlar. Örneğin, mühendislik okuyacak bir öğrenci mühendislik hazırlık programını seçmelidir. Bu programlara giriş için öğrencilerin lise not ortalamalarının çok yüksek olması önemli değildir, ama belli bir düzeyde İngilizce istenmektedir. Eğer İngilizce seviyeniz yeterli değilse, dil kursu için üniversitelerde eğitim alınabilir ardından lisans eğitimine başlayabilirsiniz.

avusturalya eğitim

Avustralya’da lisans için gerekli belgeler

  • Okulların başvuru formalarını doldurmak
  • Okulu seçme nedenini anlatan bir yazı
  • İngilizce seviyenizi gösteren sonuç belgeleri ( TOEFL, CAE, IELTS…)
  • Masrafları karşılayacak maddi kaynak gösterimi
  • Akademik referanslar
  • Sosyal faaliyetlerinizi içeren belgeler

Avustralya’da Yüksek Lisans

Avustralya’da yüksek lisans eğitimi almak demek,  kariyerinizde harika bir atılım yapmak demektir. Avustralya’nın dünya çapında ün yapmış üniversitelerinde eğitim alabilirsiniz.

Avustralya’daki üniversitelerde, hem profesyonel hem de akademik kariyer anlamında ideal programlar bulunmaktadır. Avustralya’da yüksek lisans eğitimi, genellikle eğitimi veren üniversitelere ve programlara bağlı olarak 1 ile 2 yıl arasında sürmektedir. Avustralya’da yüksek lisans eğitimi almak istiyorsanız çok yoğun bir eğitim sizi beklemektedir.

Bazı yüksek lisans programlarının dersleri proje ya da araştırma veya her ikisinin bileşimini içerir. Avustralya’daki yüksek lisans eğitimin güzel yanı programlara başvuru için, GRE ve GMAT gibi sınavlar çoğu üniversite için aranmaz.
Avustralya’ da yüksek lisans programına başvuru da zor değildir. Türkiye’de 4 yıllık bir lisans derecesine sahip olmak yeterlidir.

Üniversite öncesi İngilizce eğitimi almak istemeyenler, doğrudan yüksek lisans başvuruları için istenilen IELTS 6.5, TOEFL 90 ve üzeri puanını içeren belgeleriyle başvurmalıdır. Bu skorları elde edemiyorsanız, Avustralya’daki üniversitelerde dil ve yüksek lisans eğitimini içeren paket programlara yerleşebilirsiniz.

Avustralya da 2012 yılından itibaren yüksek lisans eğitimlerini tamamlayan öğrencilere 24 ay çalışma izni verilmektedir.

avusturalya eğitim

Avustralya’da Doktora Eğitimi


Alışılmışın dışında bir doktora eğitimi gerçekleştiren Avustralya üniversiteleri, öğrencilerinin akademik yeteneklerinin yanı sıra belirlenen alanda da sağlam bir anlayış geliştirmesini sağlamaktadır. Bu sadece belirli bir alanda değil, farklı alanlarda da tekdüze düşünmek yerine yaratıcı ve bağımsız düşünmeyi de öğrencilere öğretmektedir..

Doktora Derecesi

Normal doktora programları 3 ile 4 yıl arasında değişmektedir. Bu 3 veya 4 yıllık eğitim süresince öğrencilerden öğrendikleri bilgileri uygulamalarını ve analiz etmeleri beklenmektedir.

Avustralya’da 3 adet Doktora programı mevcuttur:

Araştırma Doktorası

Akademik kariyer hedefleyenler için gerçekleştirilmiş bir doktora programıdır. Program süresince seçtiğiniz alan ile ilgili tez yazılır ve tez, 2 ya da 3 uzman tarafından incenir.

Mesleki Doktora

Mesleki doktora programı yapmak için mesleki deneyim gerekmektedir. Mesleki doktora programı süresince öğrenciler, ders ve araştırma olarak programlarını sürdürmektedir. 
 

Yüksek Doktora

Birçok üniversite tıp doktorası, hukuk doktorası ve edebiyat doktorası gibi yüksek doktora dereceleri vermektedir. Yüksek doktora derecesine ilişkin yönetmelikler kurumdan kuruma değişmektedir ve çoğu üniversitede sadece kurum ile bağı olan uzmanlara verilmektedir. Avustralya’da çok az sayıda yüksek doktora derecesi verilmektedir ve en yaygın olanı da tıp doktorasıdır.

Avustralya Ekonomisi

Avustralya sahip olduğu 1 trilyon doların üzerindeki gayri safi milli hasılasıyla dünyanın en büyük ekonomilerinden birine sahiptir.

Kişi başına düşen milli gelirin 40.000 USD’dir. Bu gelire nazaran da, tam aksine yaşam giderleri düşüktür. Ayrıca, vasıfsız işlerle dahi kişilerin aylık ortalama olarak minimum 2000 Avustralya Doları kazanabilecekleri bir ekonomisi mevcuttur.

Avustralya’da İklim

Avustralya’nın büyük çoğunluğu kuru ve ılık bir iklime sahiptir ve günde ortalama 8 saat süre ile güneş görür. En sıcak aylar, güneyinde Ocak ve Şubat, kuzeyinde ise Kasım ve Aralık’tır. Güneydoğu bölgesinin yüksek yerleri ve güneybatı bölgesinin en uç kısımları hariç diğer tüm yerlerde yaz çok sıcak geçer. Sıcaklık gölgede 38°C’nin üstündedir. Avustralya’nın kış ayları sıcaklık ortalamaları ise, güneyde 10°C’den kuzeyde 24°C’ye kadar yükselen bir değişiklik gösterir.

Avustralya’da Eğitim

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir