Bel Ağrısı Nasıl Geçer? Nedenleri Nelerdir? - Limmonata.com

Belde ağrı insanlarda, özellikle de yaşlı nesilde sık rastlanan belirtidir. Araştırmalar gösteriyor ki, her dört insandan biri tüm yaşamları boyunca bir kez bile olsa bel ağrısından yakınıyor. Bu insanların doktora başvurmasına veya işe gitmemesine en çok neden olan şikayetler biridir. Ama belli basit tedavi tedbirlerinin alınması ve vücuda uygulanması ağrıların uzun süreli kaybolmasına neden olabilir. Ağrıların sürekli hal alması ve çalışma yeteneğini bozması doktora başvurmak için nedendir.

Bel ağrısı nedenleri

Konu Başlıkları

Bel birçok önemli unsurları birleştiren bileşik yapıya sahiptir. Belde ortaya çıkan ağrılar bu elementlerin her birinden kaynaklanabilir. Bazı insanlarda ise bel ağrısının herhangi spesifik bir nedeni bulunmuyor. Aşağıdaki spesifik nedenler belirlenir:

Gerilme 

Bel ağrıları en çok ağır yük kaldırmak veya sert hareketler sonucunda kas ve bağların gerilmesinden oluşur. Bazen ise kas krampları ağrılar yaratabilir.

Yapısal sorunlar

Birçok durumda bel ağrıları aşağıda gösterilen yapısal sorunları sonucu meydana gelebilir:

Kabarmış veya yırtılmış omurga arası diskler. Diskler yastık rolünü oynuyor ve onları hareket sırasında birbirine sürülerek hasar görmekten koruyor. Bazen, disk içerisinde bulunan yumuşak madde kendi yerinden kenara çıkar veya yırtılır ve bununla da yakında yer alan bir sinire baskı yapar. Ama bazı insanlarda diskin kabarması ve yırtılması olsa da acılar olmuyor.

Kabarmış veya yırtılmış diskler yerleşik siniri sıkarak belde keskin ağrı hissi yaratır.

Artritler. Osteoartriler (kemik iltihabi) en çok kalça, el, diz ve belde olan eklemlere zarar veriyor. Birçok durumda belde olan artritler (eklem iltihabı) omurga beyin etrafında olan alanı daraltarak ağrılara neden olur.

İskelet bozuklukları. Omurga sütununun eğriliğinde anormallik bel ağrılarına neden olabilir. Eğer omurga sütunun doğal eğriliği değişirse bel bölgesinde bu kendini kabarma veya yana eğilme (skalioz) gibi gösteriyor.

Osteoporoz. Osteoporoz sırasında bel kemikleri kırılgan olurlar, bu da onlarda kırılma veya çatlakların oluşmasına neden olur.

Aşağıda bel ağrılarının az rastlanan, ama ciddi sonuçlara neden olan durumlar yer alıyor:

Cauda eguina sendromu ciddi nörolojik sorundur ve bel ve etrafındaki çevreleri innervasyon (sinir teminatı) eden sinirlerin hasarı ile ilgilidir. Sendrom aşağı çevrelerde zayıflık, çanak organlarında hareketsizlik, idrar salgılanması ve defekasyon kontrolün kaybolmasına yol açıyor.

Omurga sütununun kanseri. Omurga sütununda bulunan kanser sinirleri sıkarak acı verebilir.

Omurga sütununda iltihap. Eğer ağrılara hararet, gerilim ve sıcak alanlar eşlik ediliyorsa iltihaptan şüphelenmek gerekir.

bel ağrısı nasıl geçer

Risk faktörleri

 • Sigara
 • Şişmanlık
 • Yaş
 • Kadın cinsi
 • Ağır fiziksel iş
 • Oturarak iş yapma
 • Stresli iş
 • Endişe
 • Depresyon

Ne zaman doktora başvurmalı

Belde olan ağrılar genellikle evde yapılan basit tedavi sonucunda ortadan kalkıyor. İlk 72 saat boyunca görülen tedavilerin etkisi meydana çıkıyor. Aksi halde doktora başvurun.

Aşağıdaki durumlarda mutlaka doktora başvurun, çünkü bel ağrıları ciddi sağlık sorununa işaret edebilir:

 • Sabit ve yoğun ağrılar olursa, özellikle de akşamları ve yattığınız zaman acıların azalmayarak stabil devam etmesi
 • Ağrılar bir veya her iki bacak boyu hissediliyorsa, özellikle de acılar dizden aşağı yayılıyorsa
 • Aşağı bölümlerde zayıflık, hareketsizlik ortaya çıkıyorsa
 • İdrar salgılanması ve dışkılamada zorluk yaratıyorsa
 • Karında ağrı hissi ile sürekli devam ediyorsa
 • Nedeni bilinmeyen kilo kaybı varsa

50 yaşın üstünde bel ağrısı hissediyorsanız ağrının meydana çıkması sırasında doktora başvurun.

Bel ağrısı nasıl geçer? 

Bel ağrılarının çoğu ev ortamında huzur ve basit tedavi olaylar sonucunda ortadan kalkıyor. Birkaç gün ağrı kesicilerin kabul edilmesi ve yatak modu ağrıları tam ortadan kaldırabilir. Ama bunu birkaç günden fazla yapmamalı ve doktora başvurmak gerekir.

Spor ve bazı fiziksel tedavi türleri – sıcak, masaj, buz, ultrason, elektrik simülasyonu bel ağrılarınızı ortadan kaldırabilir. Bu yöntemleri inceleyerek gelecekte kendiniz hatta doktorun kontrolü olmadan böyle önlemleri yapabilirsiniz.

Bel ağrısı olan bazı insanlara ameliyat önerilebilir. Cerrahi işlem esasen yırtılmış disklerle ilgili oluyor.

Kaslardan kaynaklanan veya tutulma adı verilen bel ağrılarında en iyi tedavi masaj ve sıcak uygulamasıdır. Buna ek olarak yatak istirahatidir. Uzmanlara göre sert olmayan, rahat ve yarı ortopedik yataklarda dinlenmek de yararlı olacaktır.

Sıcağın bel ağrısına iyi geldiği bilinmektedir. Masaj ve fizik tedavi hareketleri yaptırmak da yine bel ağrısına iyi gelen çözümlerdendir.

Bel Ağrısı Nasıl Geçer? Nedenleri Nelerdir?

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir