Cilt Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır? - Limmonata.com

Bir çok çeşidi olan cilt mantarı sanıldığı gibi cilt için ciddi sıkıntılar yaratmamaktadır. Cilt mantarı tedavisi krem yada spreylerle yapılır ve kısa sürede olumlu sonuçlar alınır. Ayrıca insanda bir defa mantar çıktıysa, bir daha çıkması zorlaşır.

Cilt Mantarı Tedavisi

Konu Başlıkları

Cilt mantarını tedavi etmek için atılacak ilk adım cilt mantarı oluşumuna sebep olan nedenleri ortadan kaldırmaktır.

1)Mantar oluşan bölge nemden uzak tutulmalı ve pudra kullanılmalıdır.


2)Havlu, tırnak makası, iç çamaşırı, ayakkabı gibi kişiye özgü ürünler sürekli temiz tutulmalı ve başkaları ile paylaşılmamalıdır.


3)Tırnak mantarı tedavisinde hastanın yanı sıra beraber yaşadığı ailesinin yada arkadaşlarının da temizliği önem taşımaktadır.

4)Hemen bir uzmana görünüp, doğru ilaç tedavisine başlanmalı ve düzenli olarak kullanılmalıdır.

Mantar Karşıtı Ürünler Ve İlaçlar

Cilt mantarında en kesin tedavi yöntemleri doktor kontrolünde alınacak tabletler ve ayrıca krem , sprey ve mantar giderici şampuanlardır.

Cilt Mantarı krem ve sprey tedavisi: Cilt mantarı rahatsızlığı için en ideal süre; krem ya da sprey için 20 gündür. Yani yirmi gün boyunca sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa cilt mantarı kremi ya da sprey kullanmalıdır. Özellikle çok fazla kaşınan hastalar, kaşıntıları geçti diye kısa sürede bırakmamalıdır. Bu şekil davranan hastalar için geçici kesilen rahatsızlıklar tekrar başlar.

Cilt Mantarında tablet kullanımı: Mantarın daha zor geçen cinsleri de vardır. Bunlar için özellikle cilt mantarı tableti kullanılır. Yani ağız yolu ile ilaçlı tedavi. Günde bir defa tablet alınırsa, 15 gün bu şekilde devam edilmesi yeterli olmaktadır.

Cilt mantarı tekrarlayan hastalar için: Bazı hastalarda sürekli mantar çıkabilir. Sürekli mantar çıkan insanlara iki çeşit takviye şeklinde tedavi uygulanır. Tablet ve krem. Ayrıca ek olarak banyoda kullanabileceğiniz cilt mantarı şampuanı ile tedavi süreci hızlanabiliyor. Şampuan takviyesini almış hastalar mantar iyileşse bile şampuanı kullanmaya devam edebilir, doktorlar bunu önermektedir.

Mantar Tedavisinin Püf Noktaları

İlaç ile mantar tedavisi kesinlikle doktor veya eczacı tavsiyeleri ile kullanılmalıdır. Mantar hastaları özellikle tablet ve diğer mantar ilaçlarını kendi kafalarına göre kullanmamalı bu durum mantarı tetikleyebileceği gibi ciltte alerjik reaksiyonlara ve daha kötü sorunlara yol açabilmektedir. Tinea versicolor cilt mantarı gibi mantarlar için düzenli ürün kullanımı şarttır.

Ayrıca kronik bir rahatsızlığı bulunan, özellikle karaciğer rahatsızlığı sorunu olan hastalar bu durumu doktora bildirmelidir.

Hamilelerde de mantara rastlanabilmektedir. Hamilelik sonrası mutlaka bir uzmana görünerek mantarı kontrol altına almalılardır. Ancak emzirme döneminde bazı ilaçlar kullanılamayacağı için mutlaka doktora bu durum bildirilmelidir.

Cilt Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir