Diş Köklerinde İltihap Oluşmasının Nedenleri Ve Kesin Tedavi Yöntemleri - Limmonata.com

Diş kökü iltihabı, yiyecek artıklarından iyi temizlenemeyen dişlerin ara ve köklerinde zamanla oluşan bakterilerin yol açtığı hayati rahatsızlıklara sebep olabilecek önemli bir rahatsızlıktır. Dişler insan vücudunun sağlıklı bir yaşam sürmek için ,beslenmek, konuşmak ve birçok hayati durumu gerçekleştirmek için olmaz ise olmaz organlardan biridir. Dişlerde oluşan çürük yada iltihaplar insanın fiziksel durumundan ruh haline kadar her şeyi olumsuz etkiler. İnsanın yaşam kalitesini düşürür. Dişler insan vücudunda o kadar önem taşımaktadır ki tüm organların bağlantıları diş köklerine kadar uzanır. Çürüyen dişler çekilmez ise iltihap toplar ve apse oluşur. Bu durum var olan iltihabın diş köklerindeki bağlantılar ile önce kalbe, karaciğere ve böbreklere inmesine yol açarak daha önemli rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Diş kökünde oluşan iltihap ağızda kötü bir kokuya sebep olur. Tedavi edilmez ise tüm vücuda zarar verir ve ağız içindeki kötü bakteriler artar. Zamanla diş kayıpları ve diğer organlara kadar uzanabilecek hastalıklar ortaya çıkabilecektir.

Diş kökü iltihabının asıl nedeni;düzenli ve iyi temizlenmeyen diş eti aralarında zamanla bakteri plağının oluşması ve bunun diş köküne inerek iltihaba yol açmasıdır.

Diş kökünde oluşan iltihabın nedenleri;Diş ve ağız temizliğine gereken özenin gösterilmemesi,şeker oranı yüksek ve asitli yiyecekleri çok fazla tüketmek,çürük olan dişlerin tedavi edilmemesi,diş minesi üzerinde besinlerden ve darbelerden kaynaklanan aşınma ve çatlaklar,dişlerde biriken besin artıklarının zamanla bakteri oluşturarak plağa dönüşmesi,bağışıklık sisteminin güçsüz olması  gibi nedenlerde diş köklerinde iltihap oluşmasına neden olur.

Diş kökünde oluşan iltihabın kesin tedavisi;

Bu durumlara da doktora başvurulmalı. Doktorun diş kökü iltihabı ve diğer iltihaplarda olduğu gibi ilt tedavi yöntemi antibiyotik ve ağrı kesicilerdir. Antibiyotik içerideki iltihabı kurutmak için, ağrı kesici ise diş kökü iltihabının oluşmasıyla ortaya çıkan koku, ağrı, şişlik gibi belirtileri azaltmak için kullanılır. Dişler ve ağız bakımı düzenli olarak yapılmalı ve diş temizliğine dikkat edilmelidir.

Diş Köklerinde İltihap Oluşmasının Nedenleri Ve Kesin Tedavi Yöntemleri

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir