Diş Sağlığı Ve Diş Sağlığına İyi Gelen Besinler - Limmonata.com

Dişlerimizin sağlığını koruyabilmek gerçek bir alışkanlık ve özen ister. Gün boyu yediklerimiz, içtiklerimiz diş sağlımızın bozulmasına neden olabilir. Diş sağlımızın bozulması bize ağrı ve kötü görüntü olarak geri dönüyor. Hatta diş sağlımıza özen göstermeyip birde tedavisini ihmal etmemiz halinde diş kaybetme riski ile karşı karşıya kalmak son derece yüksek bir ihtimal oluyor.

Diş sağlımızı korumak için doğru diş fırçası ve diş macunu seçimiyle düzenli olarak dişleri fırçalamak, doğru kullanım ile diş ipi kullanmak, ağız gargarası kullanmak gerekir. Bunların yanında da yediklerimize, içtiklerimize dikkat etmemiz gerekiyor. Özellikle içeceklerin sıcaklığı, soğukluğu dişlerimizin sağlığını olumsuz yönde etkilemekte. Sıcak ile soğuk üst üste içildiği takdirde dişe inanılmaz zarar vermektedir.

Diş Sağlığına İyi Gelen Besinler

KİVİ

C vitamini eksikliği diş etlerini güçsüzleştirir. Güçsüz diş etleri de bakteriler ile karşı karşıya kaldığında yeterli direnci gösteremez. Bu durumla karşılaşmamak için de C vitamini tüketimi oldukça önemlidir. Birçok meyve de C vitamini bulunmasına rağmen hiçbir meyve kivi kadar C vitamini içermez.

MAYDANOZ

Ağızda koku yapan yiyecekleri yedikten sonra kuru maydanoz çiğnemek ağızda oluşan kötü kokuyu gidererek hoş bir kokuya sahip olmanızı sağlar. Bunun dışında da maydanozun bilinmeyen bir özelliği de diş minelerine çok iyi geldiğidir.

YOĞURT

Yoğurt bilindiği gibi kalsiyum açısından çok zengin bir besindir. Kalsiyumun dişlere olan yararı da bilindiğinden de çoktur.  Kalsiyum diş köklerinde oluşan iltihap sayısını azaltır, sallanan yada gevşek dişleri iyileştirmede etkilidir. Bu sayede diş kayıplarını da azaltır.

KEREVİZ

Kereviz dişleri çift yönlü koruyan bir besindir. Kerevizin fazla çiğnenmesi tükürük salgılanmasını sağlar. Tükürük salgılanması da çürüklere neden olan bakterilerin etkilerini azaltır. Bunun dışında diş etlerine masaj ve diş aralarındaki oluşabilen boşlukları temizler.

Diş Sağlığı Ve Diş Sağlığına İyi Gelen Besinler

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir