Seyahat

Dublin: Avrupa’nın En Mutlu Şehri

Dublin hakkında

M.Ö. 1. yüzyıla dayanan kökleri ile Dublin tarihi eserlerin son derece zengin olduğu bir yerleşim yeridir. İsminin Türkçesi “Siyah Göl” olan bu rüya şehir, İrlanda’nın en büyük şehri olmakla beraber, bu ülkenin başkentidir de.

Dünyaca ünlü bir televizyon kanalı tarafından yapılan büyük çaplı anket sonucunda, Dublin Avrupa ülkeleri arasında halkın en mutlu olduğu şehir olarak seçilirken yine Londra ve Paris’in ardından da yıllık 4 milyon turist ortalaması ile de en çok ziyaret edilen 3. başkent konumundadır.

Şehir hemen Liffey Nehri’ne komşu olarak kurulduğu için yerleşim birimleri içerisinde birbirinden ünlü pek çok köprüsü bulunmaktadır. Şehrin en önemli özelliği tarihi binaların aynen korunması ve modern yapılar ile gökdelenlerin bu binalara komşu olarak başarı ile inşa edilmesidir. Tarih boyunca farklı pek çok medeniyetin topraklarında hüküm sürmesi sayesinde Dublin bugün ziyaretçilerine gezilecek oldukça zengin seçenekler sunmaktadır.

dublin

Dublin gezilecek yerler

Şehrin tarihi açıdan en önemli yeri olarak gösterilen ve 1030 yılında yapımı tamamlanan Christchurch Katedrali aynı zamanda içerisinde pek çok tarihi eseri de barındırmaktadır. Kente hâkim noktalarda bulunan Dublin Kalesi, Ardgillan Kalesi ve Drimnagh Kalesi şehirde yer alan önemli kaleler olarak öne çıkarken yine aynı zamanda Başbakanın ikametgâhı olan Aras an Uachtarain de çok fazla ziyaretçi çeken yerler arasında bulunmaktadır.

Şehre hayat veren nehrin üzerinde bulunan Ha’penny Köprüsü, Ulusal Botanik Bahçesi, Dublin Hayvanat Bahçesi, St. Stephen’s Green Parkı, Tarih Müzesi, Yazarlar Müzesi, Doğal Tarih Müzesi ve Modern Sanat Müzesi şehirde görülmesi gereken önemli yerler arasında bulunmaktadır.

Dublin’e nasıl gidilir?

Dublin Schengen vizesi ile ziyaret edebileceğiniz ülkeler arasında yer almaktadır. Ülkemizden pek çok havayolu firmasının direkt uçuşlar düzenlediği Dublin’e havayolu ile ulaşım yaklaşık olarak 3 saat 45 dakika sürmektedir.

Özellikle de Temmuz ve Ağustos aylarında şehirde büyük festivallerin düzenlenmesi nedeni ile buraya seyahat edenlerin sayısında büyük artış yaşanmakta ve bu da düzenlenen sefer sayılarının da artmasına neden olmaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı