Dubrovnik: Uyum içindeki Güzellik | Hırvatistan tatile

Kalbinizi ferahlatan yeşilin ve mavinin aşkına tanık olacağınız, doğanın en güzelinin görüldüğü Hırvatistan’ın Dubrovnik şehrindeyiz. Dubrovnik hakkında söylenecek o kadar çok söz var ki…

Seyahatiniz sırasında, şehrin dokusuna bezeli antik yapılar ve kristal görünümüyle gözlerinizi alan mavinin tonları sizlere eşlik etmektedir. Seyahate çıkmayı seviyorsanız, emin olun ki Dubrovnik sizi hemen hemen hiçbir konuda mağdur etmeyecektir. Özellikle Dubrovnik’te konaklama hususunda bir sıkıntı yaşamanız oldukça zor. Çünkü halkın çoğunluğu evlerini pansiyon olarak kullanmaktadır (25-40 Avro).

Dubrovnik

Dubrovnik’in tarihi güzeliği

Dubrovnik eski kent alanı, diğer adıyla Kaleiçi, gezilecek birçok yeri içinde barındırmasından dolayı yorulmanıza izin vermeden bir film tadında gezmenize olanak sağlamaktadır. Eski kent büyük surlar ile çevrilidir. 2 kilometre uzunluğunda olan bu surların üzerinde yürüyüş yapabilirsiniz.Bembeyaz salınan tekneleri, gerdanlık gibi denize serpilen evleri, kale ve doğanın bu narin dokusunu fotoğraf çekerek ölümsüzleştirebilirsiniz. Daha sonra Kaleiçine girmek için mevcut olan dört kapıdan birine ulaşmanız gerekmektedir.

Dubrovnik’ten geçmişe açılan kapı

Bunların arasında büyük kapı olarak bilinen Pile Kapısı stratejik bir yere yapılmış olup, adeta Orta Çağ’a açılan bir geçit gibidir. Girişte bizi karşılayan büyük Onofrio Çeşmesi, şehrin önemli sembollerinden biridir. Tarihi çeşmede soluklandıktan sonra kendinizi meşhur Stradun Caddesi’nde buluyorsunuz. Caddenin sonunda büyük bir meydan sizleri kucaklıyor. Meydanda bulunan Dubrovnik halkının özgürlüğünü temsil eden Fransız Şövalyesi Orlando’nun heykeli, özgürlüğün verdiği tatlı bir serinlikle tatilinize anlam katacak ve fotoğraf çekilmek için uygun bir ortam hazırlayacaktır (Bu heykelin elleri ve kolları zamanında uzunluk birimi olarak kullanılıyormuş). Daha sonra sırasıyla saraylar, manastırlar, kliseler, müzeler ve sayısız tarihi eserler tüm işvesiyle sizleri bekliyor olacak.

Dubrovnik’te gezilecek yerler:

Sponza Sarayı: Gotik mimarisinin hakkını tam anlamıyla veren 16. yüzyılda yapılmış şehrin en güzel yapılarından biridir.

Fransisken Manastırı: İçerisinde bir müze ve kütüphanede bulunmaktadır. Müzede Dünya’nın en eski üçüncü eczanesine ait objeler vardır.Kütüphanesinde ise 70 binden fazla kitap bulunmaktadır.

Rektör Sarayı:Saray, gotik ve Rönesans etkilerini bünyesinde barındıran bir yapıdır. Günümüzde Dubrovnik Müzesi Tarih Bölümü’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Etnografya müzesi: 16. yüzyıldan kalmadır. Dubrovnik’in yerel yaşamı hakkında bilgi sahibi olmanız için önemli bir yerdir.

Dubrovnik’te deniz keyfi

Tarih ile hasret giderdikten sonra güneşin yorgun vücudunuza dokunmasına izin verin ve masmavi denizin tadını çıkarın. Hatta bu keyfi hemen önünüzde bulunan Kaleiçi limanından bineceğiniz tekneyle 10 dakika sonra Lokrum Adası‘na ulaşarak süsleyebilirsiniz. Lokrum adasında hem göle hem de denize girme şansınız bulunuyor.Adadaki okları takip ederek restoranlara, ölü denize ve botanik bahçelerine ulaşmanız mümkün. UNESCO koruması altında olan ada, yüzlerce efsaneye de ev sahipliği yapmaktadır.

Dubrovnik’e ulaşım

Dubrovnik ulaşım konusunda da oldukça rahat bir yer. Son yıllarda çok fazla tercih edilmesinden dolayı birçok havayolu şirketi (Tük Hava Yolları dahil) uçuş seferleri düzenlemektedir. Dubrovnik Havaalanı, şehir merkezine yaklaşık 20 km uzaklıktadır. Havaalanından, şehir merkezine uygun fiyatlara taşımacılık yapan otobüs firmaları bulunmaktadır. Normal otobüsler, havaalanı otobüslerine göre daha uygun fiyatlıdır. Havaalanından bindiğiniz otobüs ile Orta Çağa açılan Pile Kapısı’na varacaksınız.

Dubrovnik, turistik ve tarihi güzellikleri uyum içinde barındıran nadir yerlerden biridir. Hem kültür hem de deniz turizmi için Dubrovnik’i tercih edebilirsiniz.

Dubrovnik: Uyum içindeki güzellik

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir