Anne-ÇocukGebelik

Düşük Sonrası Hamilelik

Düşük Sonrası Hamilelik İçin En Az 6 Ay Beklemek Gerekiyor

Hamilelik süreci 39-40 hafta ile sonuçlandığında normal doğum gerçekleşmiş olur. Fakat 21 haftadan önce bebeği kaybetmek “düşük” olarak adlandırılır. Düşük hiç beklenmeyen bir acil bir durumdur. Baş ağrısı rahatsızlığının başlaması ve kanama ile kendini gösterir. Acil müdahale ile bebek alınır ve rahmin içinde bebeğe veya bebeğin dokusuna ait parçalar kalmışsa bu parçalar temizlenir. Rahimde bu temizliği kendi kendine temizlemeye çalışır ve bu temizleme işlemi bitene kadar kanama devam eder. Bu yüzden bir anne adayı hamileliğini düşük ile bitirdikten sonra 6 ay beklemesi gerekmektedir.

Neden 6 Ay Beklenmelidir?

Anne düşük yaptıktan sonra vücudun alışık olmadığı fazlalıkta kan kaybı yaşar. Tekrar gebelik için annenin kan değerlerinin ve folik asit depolarının ne durumda olduğu araştırılmalıdır. Eğer düşük sebebiyle bunlar sağlık problemi yaratmışsa tıbbi müdahale ile bu sorun tedavi edilir.

Annenin kan değerleri, folik asit depoları normal düzeye getirilir ve içerisinde bulunduğu durumdan psikolojik olarak da iyileşmesi sağlanır. Tüm bunlar çözüme kavuştuğunda anne yeni bir gebeliğe hazır hale getirilir. Bu işlemler 6 ayda tamamlanır.

İkinci Gebelikte Nelere Dikkat Edilmeli?

Eğer anne daha önceden bir düşük yapmışsa bu sürekli düşük yapacağı anlamına gelmez. Çeşitli sağlık müdahaleleri yapılmış anne gebeliğe hazır hale gelmişse tedirginlik yaşayıp stres yapmalarına gerek yoktur. Fakat üst üste 2-3 kez düşük yapılırsa muhakkak düşük tedavilerinden yararlanmak gerekir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı