Egzama Neden Olur Bitkisel Çözümleri - Limmonata.com

EGZAMA NEDEN OLUR ?

Egzama bir çeşit deri hastalığıdır. Derinin üzerinde beliren kırmızı ve döküntü halindeki bölge yanma ve kaşıntı gibi yan etkilerle kendini belli eder. Tedavisi uzun soluklu bir hastalık çeşididir. Peki egzamanın nedenleri nelerdir? Ciltte neden egzama olur? Birlikte inceleyelim.

1- Kimyasal Maddeler

Egzama genellikle ellerini daha sık yıkayan kişilerde görülen bir hastalık çeşididir. Elleri devamlı deterjan ve sabunla etkileşim halinde olan kadınlarda ortaya çıktığı saptanmıştır. Kimyasal maddelerin yarattığı egzama çeşidi ellere eldiven takılarak önlenmelidir.

2- Hava Değişiklikleri

Egzama kuru hava koşullarını sevmeyen bir deri hastalığı çeşididir. Bu nedenle kış mevsiminde egzamalarda artış görülür. Yaz günlerinde hafiflemeye başlayan egzamalar kışın gelmesiyle birlikte geniş alanlara yayılırlar. Kışın eller daima nemlendirilmeli ve dışarı çıkarken eldiven giyilerek soğuğa maruz kalması engellenmelidir.

3- Stres

Daima stres halinde yaşayan kişilerde egzamaya daha sık rastlanır. Ruh durumunun insan bedenine verdiği sıkıntılardan biride deri hastalıklarıdır. Bu hastalıklardan stresi en belirgin halde yansıtan hastalık egzamadır. Egzamadan kurtulmak için stresi azaltmak ve daha olumlu düşünmek hastalığın geçiş dönemini hızlandırır.

4- Genetik Etkenler

Egzama hastalığının genlerle ilgisini kanıtlayan uzman doktorlar ortada hiçbir neden yokken meydana gelen egzama hastalığını genlere bağlamışlardır. Ailede görülen egzama hastalıkları nadir olsa da diğer bireylerde de görülebilir. Fakat egzama hastalığı bulaşıcı değildir. Genetik faktörler egzamanın bulaşıcı olduğunu düşündürmemelidir.

5- Kadınlarda Görülen Hormonal Değişiklikler

Kadınların özel günlerinde veya hamilelik dönemlerinde egzama hastalığına yakalandıkları görülmüştür. Bunun tek nedeni hormonların yer değiştirerek vücudun düzenini bozmasıdır. Hamilelik ve regl dönemlerindeki egzama için durumunuzun geçmesini bekleyerek uzman bir dermatoloğa başvurabilirsiniz.

Egzema Tedavisi Nasıl Olur ?

Egzama cilt sorunu hastalığının tedavisinde bitkisel kürlerde yan tedavi yöntemleri olarak uygulanır. Egzama için uygun görülen bitkisel tedavi yöntemlerini sizler için araştırarak listeledik.

Bitkisel Egzema Tedavisi Nasıl Olur ?

Aşağıda tarifi verilen Egzama tedavilerini gün aşırı uygulayabilirsiniz.

Dut ile Yapılan Bitkisel Egzama Tedavisi

Dut ile Yapılan Bitkisel Egzama Tedavisi

 • 1 badak Su
 • 1 çay kaşığı beyaz dut kurusu

Yapılışı:

2 bardak su kaynatılır ve kaynayan suyun içine 1 çay bardağı kuru haldeki beyaz dut atılır. 5 dakika daha bu şekilde kaynatıldıktan sonra karışım ocaktan alınır. Karışım ılık hale gelince ellerinizi içine sokun ve bekleyin. 10 dakika sonra ellerinizi çıkarın ve 1 saat süreyle yıkamadan bekletin. 1 saat sonra ellerinizi durulayabilirsiniz. Bir hafta içinde 3 kere uygulayabileceğiniz dut kürü egzamaları iyileştirici özellik sergileyen bitkisel bir tedavidir. Egzama ellerinizde değil ayaklarınızdaysa aynı yöntemi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ada Çayı ile Yapılan Egzama Tedavisi

Ada Çayı ile Yapılan Egzama Tedavisi

 • 1 bardak su
 • 1 çay kaşığı ufalanmış kuru adaçayı

Yapılışı:

Su ve adaçayı birbiri içine ilave edilip karıştırıldıktan sonra ocağa konulur ve kaynamaya bırakılır. Kaynadıktan sonra ocaktan alınan adaçayı su kürü egzama olan bölgelere bir bez yardımıyla yavaş hareketlerle sürülür.

Kekik ile Yapılan Bitkisel Egzama Tedavisi

 •  Bir miktar kekik
 • Yeteri kadar limon

Yapılışı:

Egzamanın bulunduğu bölgeye yetecek kadar kekik ezilir ve kekiğe yeteri kadar limon suyu ilave edilir. Karışımın krem haline gelmesi sağlanır. Elde edilen kür egzama olan bölgelere sürülür.

Yeşil Erik ile Yapılan Bitkisel Egzama Tedavisi

Yeşil Erik ile Yapılan Bitkisel Egzama Tedavisi

 •  2 adet Yeşil erik
 • Yarım çay bardağı sirke

Yapılışı:

2 adet yeşil erik ortadan ikiye bölünür ve çekirdeklerinden ayrıştırılır. Yarım çay bardağı sirke içine atılıp 15 dk bekletilir. Süre dolduktan sonra egzama olan bölgelere yavaş bir şekilde sürülür. Gün boyunca 3 kere uyguladığınızda etkili sonuçlar alabileceğiniz bitkisel bir kürdür.

Kına ile Egzama Tedavisi

Kına ile Egzama Tedavisi

 • 1 tatlı kaşığı Şap tozu
 • 2 tatlı kaşığı kına
 • 2 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 2 tatlı kaşığı su

Yapılışı:

2 tatlı kaşığı kına, 1 tatlı kaşığı şap tozu, 2 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 2 tatlı kaşığı suyu birbirine karıştırın ve egzama olan bölgenize sürün. Yatarken sürdüğünüz bu kürü bir gün süreyle bekletin ve daha sonra durulayın.

Egzama Neden Olur Bitkisel Çözümleri

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir