Egzama Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir? - Limmonata.com

EGZAMA NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

Egzama Nedenleri; Egzama kızarıklık, şişme ve kaşıntı ile kendini belli etmektedir. Nedenlerini ise aşağıda yer alan egzama türlerine göre inceleyebilirsiniz. Egzama türüne göre 3’e ayrılmaktadır.

Egzama Çeşitleri; Seboreik Dermatit, Atopik Dermatit, Kontakt Dermatittir. Egzamanın tedavisi için hangi türde egzamaya sahip olduğunuzu bilmek de önemlidir. Bunun için yazımızı inceledikten sonra mutlaka bir uzmana görünmeniz gerekmektedir.

Egzama Çeşitleri

Seboreik Dermotit

Seboreik dermotit egzama saçlarda kendini kaşıntı ve kepek ile belli eder. Cildinizde sebum oranının yüksek olduğu bölgelerde bu egzama türüne rastlanır. Yağlı bölgelerdir. En çok görülen bölge kafa derisidir. Ayrıca bu egzama göbek deliği etrafında, burun delikleri kenarlarında, göğsün ortasında, kulakların arkasında ve kaşlarda da görülebilir. Seboreik dermatit olan bölgelerde kırmızılık ve pul pul dökülme meydana gelir. Zamanla şişer ve akıntı yapar. Kaşıntılıdır ama günlük hayatınızı engelleyen bir tür değildir. En çok sonbahar ve kış aylarında görülür. Mevsim değişmelerinde ve strese bağlı etkisi artabilir.

Egzama Tedavisi kolaydır. Doğru şampuan seçimi, cildin temiz olması, stresten uzak durmak ve doktorun söylediğine uymak tedaviyi olumlu sonuçlandırır.

Şampuanlarınız tıbbi olmalı ve kullandığınız şampuanları dönüşümlü olarak değiştirmelisiniz. Çünkü saç deriniz şampuana alışır ve tedavi olumlu sonuç vermez.

Kontakt Dermatit

Cildinize alerji yapan nesneyi bulmak ve mümkün oldukça kullanmamaktan geçer. Yani kontakt dermatit alerjik reaksiyondur. Cilt kızarır, kabarır, şişer, kabuklar ve yaralar oluşur. Bu cildinizde oluşan sorunlar kısa zaman içinde geçmez ise doktora gitmenizde yarar var.

Egzama Nedir

Dermatite Yol Açan Başlıca Örnekler

Lanolin, lastik, deterjanlar, saç boyaları, kozmetik ürünler, sabunlar, krom metaller, nikel ve sert temizlik malzemeleri.

Egzama nasıl geçer? Teşhis konulduğu andan itibaren neye alerji olduğunu bulmanız ve bu üründen uzak durmanız gerekir. Eldiven giyerek önlem almanız şarttır. Dermatoloğunuzun verdiği önlemleri alın ve deterjan kullanımında eldivensiz iş yapmayın. Sabun kullanımında doğal sabunları tercih edin. Diğer türlü sıvı olanları kullanmamaya özen gösterin.

Atopik Dermatit

Çoğunlukla çocuklarda ve bebeklerde görülür ve kalıtımsaldır. Yaşam boyunca bu konuda dikkatli olmak gerekir. Atopik egzama olan kişilerde görülen belirtiler, diğer belirtilerle aynıdır yani kızarma, şişme ve kaşıntı olarak kendisini gösterir. Vücudun hemen birçok bölgesinde kızarmalar ve pullanmalar olur. Yüz bölgesi, el ve ayak bileklerinde, diz ve dirseklerde. Alerjiye sebep veren her türlü maddeden uzak durulmalıdır. Çocuğunuzda var ise odası hijyenik olmalı oyuncaklarına dikkat edilmeli halı ve tüylü eşyalar odadan çıkarılmalıdır. Bu egzama türü olan insanlar diyet yaparak da korunmalıdırlar. Doktorun önerdiği ve önermediği yiyecekler baz alınarak beslenme uygulanır.

Kızarma, kaşıntı boyunda ise kolyenizden kulak bölgesi ise küpenizden kaynaklı alerji olabilir. Metaller alerjinin düşmanıdır. Mümkün olduğunca takmamaya gayret gösterin. Saat kayışları kemerlerde de metal bulunduğundan kaşıntınız artıyorsa dikkate almalısınız.

Egzama Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir