Elma Kabızlık Yapar Mı? - Limmonata.com

Elma Kabızlık Yapar Mı?

Elma kabızlık yaparmı? Elmanın içeriğinde yüksek oranda bulunan besin lifi hem ishal, hem de kabızlık gibi sorunlara neden olabiliyor. Elmadaki besin lifi ishal yapsa da çoğunlukla kabızlık sorununa yol açıyor. Elmayı seviyor ve kabız olmakta istemiyorsanız yapmanız gerekenleri sizler için yazdık.

Elma Neden Kabızlık Yapar?

Elmanın kabızlık oluşturmasının başlıca sebebi ise elma yendiğinde yeterli oranda su tüketilmediğinde, elma bağırsaklarda bulunan suyu alır ve dışkı bu açıdan sertleşme oluşturur. Elma yendiğinde bolca su içmeniz bu durumun önüne geçecektir.

Kabızlık ve Elma

  • 2 ya da 3 adet elma yediğiniz günlerde çok az su içiyorsanız yani 1,5 litreden az su içtiyseniz kabızlık sorunu yaşamanız çok normaldir.
  • Özellikle ileriki yaşlardan yaşanan kabızlık problemi sık ve aşırı tüketilen elmanın sindirim sistemini bozması yüzünden erken yaşlarda başlar.
  • 2 den fazla elma yediğiniz ve yeterli oranda su tüketmediğiniz günlerde kabızlık probleminin yanı sıra gaz problemi de yaşarsınız.
  • Şeker oranı bulunan elma da gaz sorunu oluşturduğu için karın ağrısına ve midede şişliğe neden olacaktır.

Elmanın Kabızlık Yapmaması İçin Öneri

Elma yediğinizde kabızlık sorunu yaşamamak için yeterli oranda su tüketmelisiniz. Gün içinde 1 den fazla elma yiyorsanız en az 2 litre de su tüketilmelidir.

Elma Kabızlık Yapar Mı?

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir