Evinizi Vintage Stilde Dekore Etmenin 10 Yolu - Limmonata.com

Evinizi Vintage Stilde Dekore Etmenin 10 Yolu

Vintage kelimesinin bağ bozumu anlamına geldiğini ve yıllanmış bir şarap şişesi ile temsil edildiğini biliyor muydunuz? Buradan aslında şarabın eski çağlarda ne denli önemli olduğunu anlamak da mümkündür. Günümüzde yıllanmış ya da bağ bozumuna uğramış anlamında kullanılan bu kelime şimdiki anlamına 50’li yıllarda insanların eski kıyafetleri giymeye başlaması, eski eşyaları dekorasyonda kullanmaya başlaması hatta eskiyi tüm hayatlarına entegre etmesi ile kavuşmuştur. Günümüzde vintage tarzı eşyalar ve dekoratif malzemeler kolayca bulunabilmektedir. Bu eşyaların kaynağı büyük anneler olduğu gibi birçok vintage dükkanda sözü edilen eşyalar satışa sunulmaktadır. Ancak satın alınacak eşyaların gerçekten vintage olup olmadığını kontrol ederek satın alınmalıdır. Eğer siz de ev dekorasyonunuzu vintage stilde yenilemek istiyorsanız evinizi vintage stilde dekore etmenin 10 yolu başlıklı listemize mutlaka göz atmalısınız.

1. Çiçekli Tema Bir Zorunluluk

Evet, çiçekli tema vintage’de olmazsa olmazdır. Çiçekli temayı her yerden kolayca bulabilir ve perdeler, halılar, duvar kağıtlarında ya da çay setlerinde kullanabilirsiniz. Evinizin hangi köşesinde çiçekli temaya yer vereceğinizi kendiniz belirleyin, bunu yapmak için birçok seçeneğiniz olduğunu unutmayın. Örneğin yatak odanızı dekore etmek istiyorsunuz ancak duvar kağıtlarını çiçekli olanlarla değiştirmek pahalı geliyorsa, çiçekli yatak örtülerini kullanarak vintage dekorasyon teması yaratabilirsiniz.

2. Vintage Mobilyalar

Vintage dekorasyon yapmak için yeni eşyalar satın almak istiyorsanız internet aramalarından size uygun olan parçalar bulup satın alabilirsiniz. Ancak tüm eşyalarınızı asla vintage yapmayın, bu çok boğucu bir hava yaratabilir. Onun yerine sadece bir parçayı vintage almanız tüm odanın vintage havaya bürünmesi için yeterli olacaktır.

3. Mümkün Olduğunca Ahşaba Yer Verin

Vintage için ne kadar ahşap o kadar iyi bir şeydir. Ancak her şeyde olduğu gibi bu konuda da dengeli olmaya dikkat etmelisiniz. Eğer yeni baştan dekorasyon yapıyorsanız ahşap taban yapabilir, bu mümkün değilse de ahşap masa, sandalye ve dolaplardan faydalanabilirsiniz.

4. Vintage Duvar Kağıtları

Vintage dekorasyonun mükemmel olması için ilk akla gelen çiçek desenli duvar kağıtları kullanmaktır. Özellikle banyo dekorasyonunda vintage duvar kağıtları olmazsa olmazlar arasında yer alır. Ancak seçim yaparken duvar kağıdının yapmak istediğiniz dekorasyonun tonlarına uymasına özen göstermelisiniz.

5. Vintage Bisiklet

İç mekan dekorasyonunda kullanılması imkansız olsa da bahçe dekorasyonu için beyaz boyalı önünde çiçek sepeti olan bir bisiklet en iyi parçalardandır.

6. Vintage Saatler

6. Vintage Saatler

Birçok kişi için eski saatler çok eski moda olsa da birçok kişi de bunları vintage temalı dekorasyon ögesi olarak kullanmaktadır. Özellikle cep saati formundaki eşyaları yatak ucu tablosu olarak kullanabilirsiniz.

7. Sanat Ürünlerinden Yararlanın

Dekorasyonun her anında uyumlu bir şekilde seçeceğiniz sanat ürünlerinden yararlanabilirsiniz. Bunlardan en çok kullanılan parçalar tablolar ya da eski fotoğraflardır.

8. Eski Kitaplardan Yararlanın

8. Eski Kitaplardan Yararlanın

Eski kitaplar da içerdikleri eski tasarımlı kapaklarıyla güzel bir vintage esintisi yaratır. Bu kitapları büyük annelerinizden bulabileceğiniz gibi eski sarhaflardan da bulmanız mümkündür.

9. Ahşap Gardrop İyi Bir Seçim Olabilir

Ahşap Gardrop
Ahşap Gardrop

10. Puantiye Teması

Eğer çiçek deseninden hoşlanmıyorsanız, onun yerine puantiye desenini ve temasını kullanabilirsiniz. Puantiyeyi en iyi kullanacağınız parçalar ise duvar kağıdı, perde ya da çay takımıdır.

Evinizi Vintage Stilde Dekore Etmenin 10 Yolu

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir