Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı? En Önemli Öneriler

Çok dikkatli Olun!

Hamilelik süresince anne adaylarının en çok dikkat etmesi gereken konuların başında beslenme gerekmektedir. Çünkü bir anne adayının yediği her şey bebeğe de doğrudan etkili olmaktadır. Yani siz ne yerseniz veya ne ile beslenirseniz bebeğiniz de bu besinlerle besleniyor demektir. Bebeğinin sağlıklı bir şekilde gelişmesini ve ileriki zamanlarda problemler yaşamasını istemeyen anne adayları beslenme konusuna oldukça titiz bir şekilde yaklaşmalıdırlar.

Sağlıklı bir şekilde beslenen anne adayı hem hamileliği süresince yeterince kilo almış olacak hem de, bebeğini sağlıklı bir şekilde geliştirecektir.Normal zamanlarda yenilen yemeğin kalorisinden 300 kilo kalori daha fazla besin alınmalıdır. Yani bu durum 9 ay boyunca devam edildiğinde anne adayının ortalama olarak 9 ile 12 kilo arasında alması normal olarak karşılanmaktadır.

hamilelikte beslenme

Hamilelik süresinde uzmanlar tarafından her anne adayına günde 1 veya 2 bardak süt içmeleri gerektiği önerilmektedir. Bunun yanında sadece karbonhidrat açısından zengin olan ve protein değerleri düşük olan yiyeceklerin çok tüketilmemesi vurgulanmaktadır. Bu yiyecekleri genel olarak yağlı hamur işleri olarak örneklendirebiliriz. Anne adaylarının haftada en az 2-3 öğün balık yemeleri gerekmektedir. Balık içerdiği omega 3 gibi yağ asitleri sayesinde hem bebeğin hem de anne adayının zihinsel etkinliğini doğru bir şekilde yapmasını sağlamaktadır. Aynı şekilde günlük 1 avuç kadar ceviz yemek de vücudun ve bebeğin ihtiyacı olan omega-3 yağ asidinin giderilmesini sağlamaktadır. Hamilelik döneminde vücut daha fazla vitamin ve minerale ihtiyaç duyar. Bu yüzden hemen hemen her gün meyve ve sebze tüketmek oldukça önemlidir. Bu besinler vitamin ve mineral ihtiyacını gidermenin yanında anne adaylarında en fazla görülen sorunlardan birisi olan kabızlığın giderilmesine de yardımcı olmaktadır.

HAMİLELİKTE SİGARA VE ALKOL KULLANIMI

Vejeteryan bir anne adayının vücudu için gerekli proteini karşılaması için mutlaka yeteri kadar baklagil ve sebze yemesi gerekmektedir. Bunun yanında anne adayları için en önemli konulardan birisi de zararlı alışkanlıkları hamilelik süresince mümkün olduğunca terk etmektir. Özellikle sigara ve alkol bebeğin gelişimine çok büyük zararlar vermektedir ve bebeğinizi daha doğmadan bir bağımlı yapabilme özellikleri vardır. Aynı zamanda çay ve kahve gibi uyarıcı içecekler de aşırı miktarda tüketilmemelidir. 

HAMİLELİKTE BESLENME ÖNERİLERİ

  • – Hamileliğiniz boyunca Bol bol su içmelisiniz.
  • – Fast food’dan uzak durunuz.
  • – Taze sebze meyve yiyin.
  • – Spor hocası eşliğinde günlük spor aktivitelerin de bulunun.
  • – Aşırı tuzlu , yağlı gıdaları yemeyin…
Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir