Hangi sivilce iz bırakır? Sivilce izleri nasıl geçer? - Limmonata.com

Sivilce konusuna girince derinliklerde oluşması ve benzeri durumları da bilmek gerekir. Sivilce özellikle yüz kısmında belirir. Diğer kısımlarda oluşsa bile bundan rahatsız oluşan kesim çok nadirdir. Çünkü insanın en önemli kısımlarından sürekli görünen kısmı yüzüdür. İşte burada Cilt.net olarak sivilce yani akne vulgarisi anlatacağız.

Akne (sivilce) kapalı gözeneklere yerleşmiş ve yaşamını orada sürdüren noktacıklara denir. Bu durumda muhtemel görünecek belirtiler; kabarcıklar, kırmızı kabarcıklar, iltihaplı kabarcıklardır.

Sivilce En Çok Hangi Cilt Tipinde Görülür?

Sivilce cilt tipinize göre yağlı ciltlerde çok daha fazla görünür. Özellikle yaş aralıkları 15 ila 20 yaş arasında olsa bile kırk yaşına kadar sivilce çıkabilir. Stres ve benzeri durumları göz önüne alırsak kırk yaşına kadar görüldüğü gözlenmiştir. Bu yaş aralığında özellikle kadınlarda daha fazla görülmektedir.

Sivilceler İz Bırakır Mı?

Sivilceler sıkıldıkları zaman ya da tedavi edilmedikleri zaman iz bırakırlar. Aknelerin insan yaşamında sağlık açısından görüntü bozukluğu dışında herhangi bir tehdit eden yanı yoktur. Ancak insanın psikolojik yönden zafiyetleri olduğu için sivilce yaşam boyunca herkesi rahatsız edecek bir durumdur. Tedavisi önemli olup, yapılmadığı halde ciddi izler bırakabilirler.

Sivilce Nasıl Oluşur?

Yağ bezleriyle alakalı bir durum olduğu için özellikle ergenlik döneminde artan yağ bezlerinin büyümesi sonucu oluşur. Bu nedenden dolayı en çok yağ bezelerinin arttığı bölgede akne oluşmaktadır. Bunlar en çok; yüz, göğüs, sırt bölgeleridir.

sivilce nasıl oluşur

Sivilceyi Su ve Sabunla Temizlesek Kurtulabilirmiyiz?

Uzmanlar, bu konu hakkında akneyi temizlemek için suyun ya da sabunun tek başına işe yaramayacağını bildiriyor. Bunun sebebi aknenin kir yüzünden bulaşmamış olmasıdır. Yani yüzünüz kirlendi diye akne oluşmadığı için su ve sabunun faydası yoktur. Ayrıca uzmanlar, aşırı yüz yıkamanın akne oluşumunu arttırdığını söylemektedir.

Diyet Sivilceyi Engeller mi?

Uzmanlar, bilinçsiz bir şekilde yapılacak diyetin akneyi engellemeyeceğini söylüyor. Buna göre sadece diyet yapmakla akne tedavisi yapılmayacaktır. Fakat kestiğiniz yiyeceklerin sivilceyi durdurabileceğini aktarıyor. Yani dengeli beslenmek ve yediğiniz üründen sonra sivilcenizin çıktığını fark ettiyseniz o yiyecekten uzak durmanız gerekiyor.

Güneş Sivilceyi Arttırır mı?

Güneş sivilceyi arttırır. Güneşte fazla kalmak ayrıca kansere yol açabildiği gibi cildinize zarar verecektir. Bunun önüne geçmek için güneş kremlerini kullanmalısınız.

Kozmetik Ürünler Sivilce Yapar mı?

Kullandığınız kozmetik ürünlerinin yağsız ve su bazlı olduğuna dikkat ederseniz sivilce yapmaz. Aksi takdirde sivilce oluşumuna neden olabilir. Not olarak; Uzmanlar, alacağınız kozmetik ürünlerin içersinde siyah nokta yapmaz uyarısının olduğuna emin olmanızı öneriyor. Non acn egenic de yazabilir.

Ayrıca saçlarınıza kullanacağınız spreylerin yüzünüze gelmediğinden emin olmalısınız.

Sivilce Tedavisi Nasıl Olur?

Sizlere kısaca Dermatologa göre tedavi sürecini anlatacağım. Herkesin cilt tipi ve tedavi yöntemi ayrı olacağı için bu anlatacaklarımız sadece işleyiş tarzıdır.

Sivilce tedavisi için öncelikle çıkan ve çıkıyor olan sivilcelerin kendiliğinden geçip geçmediğini kontrol etmelisiniz. Bir ay gibi sürede iyileşmeyen sivilceler için tedavi süreci başlamalıdır. Bunun için dermatologa gitmelisiniz.  Uzman, ilk olarak sizin için bazı testler uygulayacak ve cildiniz için ne gerekiyorsa onu size önerecektir. Örneğin;  genel olarak a vitaminli ve benzol içerikli losyonlar tavsiye etmektedirler.

Tedavi Süreci Ve Etkileri

  • Sivilce tedavisinde Amaç cilt gözeneklerini açmak ve tedavi sürecini hızlandırmaktır.
  • Ancak şunu söylemeliyiz ki sivilce tedavi sürecinde cildiniz hasar görebilir.
  • Özellikle cilt soyulması ve kuruması görülebilir.
  • Uzmanlar, size zaten bunları da söyleyecektir. Sivilceden kurtulmak için cildinize zarar vermeyecek birçok doğal yöntemleri de deneyebilirsiniz.

Not: Sivilcelerinizi kesinlikle sıkmayın ve iyileşmesini sabırla bekleyin. Bu iz açısından oldukça önemlidi

Hangi sivilce iz bırakır? Sivilce izleri nasıl geçer?

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir