İngiltere Eğitim Hakkında Rehber - Limmonata.com

Konunun uzmanları ve daha önce yurt dışı eğitimi almış olanlar neden İngiltere’de eğitim tercihini savunuyorlar?

Yurt dışı eğitim gün geçtikçe önem kazanmakta; bunun en önemli nedeni de hem dil eğitimini dört dörtlük sağlaması hem de dünyanın sayılı üniversitelerinin kapısının açılması. Peki, yurt dışı eğitimi nasıl alırız ve hangi ülke bizim için daha uygundur.

Yurt dışı eğitimin kendi içinde aşamaları bulunuyor, bunlar; staj için olabileceği gibi, dil okulu, yaz kampı, doktora, MBA, ilk ve orta öğrenim, High School, üniversite ve yüksek lisans.

Öncelikle hangi eğitimi alacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Eğer seçiminiz üniversiteden yana ise, hemen üniversite araştırmasına girişmeniz gerekir; hangi dönemlerde kayıt alıyor, kayıt için gerekli evraklar nelerdir, o ülkenin sosyal yaşamı nasıldır, konaklama ve vize sorunlarını nasıl halledeceğim gibi sorulara cevaplar bulmanız gerekmekte.

Oluşturduğunuz bütçeye göre okul seçimi en mantıklı olanı. Bütçenizden fazlasını beklediğiniz bir okul varsa, eğitiminizin yarım kalacağını unutmayın. Diğer yandan sırf yurt dışında eğitim alacağım diye ucuz bir seçeneği göz önüne almayın, umutlarınızın kırıldığını görebilirsiniz.

Yurt Dışı İçin İdeal Ülke

İngiltere, ülkemize yakınlığı ile ideal bir ülkedir. Eğitime verdiği önem, bu ülkenin disiplinli bir eğitim sistemi uyguladığını göstermekte. Diğer yandan ana dilinin İngilizce olması bu ülkeyi cazip kılan diğer unsur. Dünyadan 150′ye yakın ülkenin tercihinde olması, her yıl 700.000 öğrenciye ev sahipliği yapması da işin cabası. Ancak İngiltereyi tercih etmiş öğrencilere aynı dili konuştukları gerekçesiyle diğer Türk öğrencilerden uzak durmalarını tavsiye ederiz. Çünkü dil öğrenmek için biraz şartlanmaya gerek vardır ve Türk arkadaşlarınız istemeden de olsa bu gelişimin önüne geçmektedir.

İngiltere dil okulları, dil öğrenmenin yanı sıra dünya genelinden gelen diğer öğrencilerin katılımıyla sizlere gelecek yıllar için bağlantı olmaktadır. Bugünün öğrencilerinin yarının iş adamları olacağını unutmayın. Özellikle İngiltere üniversitelerinden diploma almış biri yarının lideri demektir ve iş dünyasında açılmayacak kapı yok demektir.

Buraya kadar yurt dışı eğitimde İngiltere’nin diğer ülkelere nazaran daha ön planda bir ülke olduğunu gördük, peki İngiltere’de eğitim sistemi nasıl işlemektedir, biraz da bu konuyu ele almakta yarar var.

Bu konuya başlarken, İngiliz eğitim sistemine biraz giriş yapmak gerekmekte. Öncelikle İngiltere’de eğitime başlama yaşının beş olduğunu bilmemiz gerekiyor. Beş yaşında eğitime başlayan bir çocuk daha önce bir yıl hazırlık okumaktadır. Yani aslında eğitime başlama yaşı dörttür dersek yanıyor olamayız.

On bir yaşında bizde orta öğrenim diye tabir edilen dönem başlar, bu dönemli yine bizde lise dediğimiz onların ise High Schol dediği periyot izler. On yedi yaşında tamamlanan temel eğitim GSCE sınavı ile üniversiteye geçişe başlar. Üniversiteden önce A Level almak ise sizi tercih eden okul açısından önemlidir. A Level seviyeniz ne kadar üst düzeyde olursa sizin de okul seçme lüksünüz ortaya çıkar.

İngiltere’de üniversite diğer ülkelere nazaran daha kısa sürmektedir. İki ya da üç yıl içinde hızlı ama kaliteli bir eğitim sonucunda üniversite mezunu olmak içten bile değildir. Bu nedenle kısa sürmesi pek çok öğrencinin tercihi etmesine neden olmaktadır.

Tabi, üniversite eğitimini master, doktora ve yüksek lisans takip etmektedir.

ingilterede eğitim

Diğer Eğitimler Nelerdir?

İngiltereyi seçmenizde tabi ki başka nedenlerde vardır. Mesela Türkiye’de lise ve ilk öğrenimde bir öğrenci iseniz dil gelişimi için İngiltere’de uygulanan yaz kampları, yaz okulları da tercihiniz olabilir. Veya iş adamı iseniz İngiltere’de İş İngilizcesi öğrenebilirsiniz. Diğer yandan iş alanınızda ilerlemek için gerekli olan İngilizceyi üst düzeyde öğrenmek istiyorsanız, İngiltere dil okulları kapılarını açmaktadır. Bütçenize uygun bir dil okulu muhakkak vardır.

İngiltere!de staj görebilirsiniz, bu da ayrı bir tercih meselesidir.

Dil öğrenimi için en uygun avantajların yurt dışında olduğunu söylemek yanlış bir tabir değildir. Kendi ülkelerind eİngilizce öğrenen insanların belirli zaman sonra öğrendiklerini unuttuklarına hepimiz şahidiz. Bu nedenle İngiltere bu olasılığı ortadan kaldırmaktadır. Nedeni de şuna dayanıyor; İngilterede hem öğreniyor hem de durmadan pratik yapıyorsunuz. Yani derslerde öğrendiğiniz İngilizce dış hayatınızda sizin peşinizi bırakmıyor, bir şekilde mecburiyetten İngilizce konuşuyorsunuz ve  bu da sizin lehinize artı olarak yazılıyor. İşin ilginci İngilizcenizi her geçen gün ilerletmek zorunda kalıyorsunuz, çünkü yerinde sayan bir İngilizce size orada günlük hayatta yeterli gelemeyecektir. İnsanların kendi ülkelerinde böyle bir fırsatları bulunmamaktadır.

Buraya kadar İngiltere’de eğitim sistemine temel olarak değindik, aklımıza takılan sanırız tek soru bizi orada nelerin beklediği ve nasıl gideceğimiz.

İngiltere’de eğer dil öğrenimi almak için bir dil okulu arıyorsanız, bunu gitmeden önce halletmeniz gerekmektedir. Binlerce okulun bulunduğu İngiltere’de elbet size uygun onlarca bulunur, ancak bir seçim yapmanız gerekiyor, çünkü yalnızca okul değil, aynı zamanda yaşam standartlarınız da burada önem taşıyor.

Başta Londra olmak üzere tüm şehirlerde dil okulları mevcut. Ancak siz hala karar veremediyseniz, düşüncelerinizi yurt dışı eğitim danışmalık hizmeti veren kuruluşlarla paylaşabilirsiniz. Size en doğru seçeneği, bütçenize ve size uygun şartlarda sunacaklardır. Ayrıca yalnızca okul seçiminde değil, okulun ders programları, konaklama, vize işlemleri hakkında da ayrıntılı bilgi sunacaklardır. Bir kere çok önemli olan bir nokta var ki, asla yardım almadan işin içinden çıkmanız zor; vize işlemleri için mutlaka bu aracı kuruluşlardan yardım almanız gerekiyor. Çünkü vizede bir aksaklık yaşarsanız, katı İngiliz kuralları ikinci bir şansı size vermiyor. Bu konuda aman diyoruz, sakın etrafınızdan duyduklarınıza itibar etmeyin ve yurt dışı eğitim kurumlarından yardım alın.

İngiltere’de  aile yanında kalabilirsiniz, yalnız ailenin bazı kurallarına uymanız şartı ile. Diğer konaklama tercihleri ise hoteller, yurtlar ve öğrenci evleridir. Aile yanında kalacaksanız programınıza göre pansiyon türünü seçin. Ders programları ile çakışmaması gerekiyor. Yani tam pansiyon seçtiniz diyelim, tam pansiyonda akşam ve öğle yemeği de aileye ait ama siz o saatte derstesiniz, onun için öğle yemeğinden mahrum olacaksınız demektir. Bu aşamada aile ile anlaşıp iki haftalık ilk dönemi atlattıktan sonra ta kararınızı verin, ilk iki hafta yarım pansiyon ile anlaşabilirsiniz. Daha sonraki süreçte eğer aile yanında kalamayacağınız anladıysanız, zaten sosyal hayata da biraz alıştığınız için öğrenci evlerine geçiş yapabilirsiniz. Bu nedenle aile ile başında anlaşıp paranızı tam olarak yatırmayın, dediğimiz gibi iki haftalık ücreti dönem için verin, gerisi o zaman alacağınız karar bağlı kalabilir.

İngiltere’de eğitim, burada anlatılacak kadar kısa değil elbet. Daha sıralayamadığımız pek çok özellik barındırıyor. Siz geniş bir şekilde araştırma yapmalısınız. Bu araştırmayı yaparken de dediğimiz gibi profesyonel destek almanız sizin lehinize olacaktır. Ön araştırmanızı yaptıktan sonra kafanıza takılan tüm soruları biriktirin ve yurt dışı eğitim danışmanlığı hizmeti veren bir kurumla görüşün. Oradan alacağınız yönlendirme sizin için en sağlıklı sonuca çıkacaktır.

İngiltere Eğitim Hakkında Rehber

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir