Kanadada Eğitim Nasıldır? Yüksek Lisans ve Doktora Nasıl Yapılır?

Kanadada Eğitim Sistemi

Kanada’da çoğunluğu devlet üniversitesi olmak üzere 100’e yakın üniversite vardır. Dünya’nın birçok ülkesinde iyi üniversiteler ve kötü üniversiteler sınıflandırması yapılabilse de Kanada için böyle bir kıyaslama yapılamaz. Bununla birlikte Kanada’da eğitim sistemi tekele bağlı değildir. Eyalet, şehir ve federal olmak üzere üç idari bölümde eğitim sistemleri değişiklik gösterir. Her bir eyalette, okul müfredatı geliştiren, sınavların düzeyini belirleyen, finansal düzenlemeleri yapan ve öğretmenlerin niteliğini kontrol eden eğitim bakanlığı bulunur. Bu nedenle Kanada, eğitim alanında çok sıkı bir denetim geliştirmiştir.

Kanada üniversitelerinden alacağınız tüm diplomaların Türkiye’de YÖK denkliği bulunmaktadır. Ayrıca dünyanın her yerinde kabul görür.

Kanada’da Lisans Eğitimi

Kanada üniversitelerinde eğitim almak için Türkiye’de bir yükseköğretim kurumunu kazanma şartı aranmamaktadır. Bir lise diplomasına sahip olmanız Kanada üniversitelerinde öğrenim görebilmeniz için yeterlidir.

YGS ve LYS sınavları sonucunda istemediğiniz bir bölümü kazandığınızda, Kanada sizin için harika bir seçenek olacaktır.

Gelecekte yapmak istediğiniz bir meslek varsa, Kanada üniversitelerinin sahip olduğu bölümlerde eğitim alabilirsiniz. Kanada üniversitelerinde istediğiniz bölümde eğitim almak için sadece lise diplomanız yeterlidir. Ayrıca lisede hangi bölümü okuduğunuza bakılmaz. Örneğin sözel bölümden mezunsanız, Kanada’da tıp bile okuyabilirsiniz. Kanada lisans programları genellikle 4 yıldır.

Kanada’da lisans programı kabul şartları

 • İngilizce seviyeleri
 • Akademik başarı ( lise not ortalaması )
 • SAT, GMAT sınav sonuçları
 • Sosyal sorumluluk girişimleri
 • Spor alanında veya sosyal anlamda yaptığınız faaliyetler

Kanada’da lisans eğitimi yıllık ücreti: 11.000-25.000 CAD

Kanada’da Yüksek Lisans

Kanada’da master yapmak ile Türkiye’de bir özel üniversitede master yapmak arasında, eğitim ücretleri açısından hiçbir fark olmamasına rağmen, üniversite bazında büyük farklılıklar vardır. Kanada’daki üniversiteler, öğrencilerinden yüksek lisans programı ücreti olarak ortalama 10.000 CAD ile 20.000 CAD arasında bir ücret ister. Bu eğitim masrafı alacağınız eğitimin alanına göre de farklılık gösterebilir. Türkiye’de de herhangi bir vakıf üniversitesinde yüksek lisans yapmak isteseniz bu fiyatları vereceksiniz. O yüzden yüksek lisans yapmaya kararlıysanız, seçim aşamasında Kanada’yı tercih etmeniz, alacağınız eğitimin kalitesini, dünya genelinde tanınmışlığı, kültürel kazanımlarınızı ve en önemli olanı İngilizce’yi kullanma becerinizi direkt olarak olumlu etkileyecektir.

İki resmi dili (Fransızca ve İngilizce) olmasından dolayı da ayrıca avantajlı olan Kanada’da yüksek lisans süresi 1 veya 2 yıl olarak değişir. Kanada’daki üniversitelerin eğitim dönemleri genellikle Eylül ayı ile Mayıs ayı arasındadır. Bu nedenle başvuru tarihleri Ocak ayı ile Nisan ayı arasında gerçekleşir.

kanada eğitim

Kanada’da yüksek lisans başvuru şartları:

 • TOEFL 80 veya IELTS 6.0 – 6.5 sınavlarından başarılı olmak. 
 • Öğrencinin lisans mezunu ya da son sınıf öğrencisi olması ve minimum 2.50 ortalamaya sahip olması
 • Referans mektupları
 • Özenle hazırlanmış bir özgeçmiş.

Her şey tamam, ama İngilizceyi nasıl başarırım diyorsanız, sıkıntı yapmayın. Kanada’da kaliteli bir yüksek lisans eğitimi için üniversitelere başvuru yaparken, öğrencilerin yüksek dil yeterliliğine sahip olmaları gerekir. Ama böyle bir belgeleri yoksa, belli süreleri kapsayan dil okulları aracılığıyla da önce dil eğitimlerini almaları, sonrasında da Master eğitimlerinde okullara yerleştirilmeleri yapılır.

Kanada’da Doktora Eğitimi

Kanada doktora yapmak için çok doğru bir seçimdir. Çünkü buradaki doktora programlarında öğrenciler için birçok burs ve çalışma seçeneği bulunmaktadır. Diğer yanda da doktora programlarına kabul edilmek oldukça zor bir iştir. Başvurulacak okulların çok iyi araştırılması ve başvuruların profesyonelce yapılması gerekmektedir.

Kanada’da doktora eğitimi başvurularında, ilgili olunan alanda doktora öğrencisi kabul eden üniversitelerin araştırılması ve bu alanda çalışan profesörlerle iletişime geçilmesi gerekmektedir.  Doktora başvurularında öğrencinin araştırma yapmak istediği alanda projesi olan profesörlerle irtibata geçmesi ve öğrencinin bu profesörlere kendini tanımlaması önemlidir. Üstelik bu şekilde öğrencinin doktora programlarına kabulüyle birlikte doğrudan araştırma projelerine katılma ve asistanlık alma şansı da oldukça artar.

Doktora programları için son başvuru tarihi yoktur. Her okulun başvuru tarihleri farklıdır. Eylül dönemi başvuruları için başvurular, bir önceki yılın Ocak-Şubat ayları gibi son bulur.

Kanada’da Doktora için başvuru şartları:

 • 80 üzeri TOEFL skoru ama ne kadar fazlaysa avantajınız o kadar artar.
 • Yüksek lisans not ortalamanız 4 üzerinden 3 ve daha fazlası olması gerekmektedir
 • Referans mektupları
 • Niyet yazısı

Kanada’da Yaşam

Birçok kez hem ekonomik hem de toplum refahı olarak dünyanın en yaşanılası ülkelerinden biri seçilen Kanada, aynı zamanda yurtdışında eğitim için de iyi bir seçenektir. Eğitim ve yaşam maliyetleri, özellikle İngiltere ve ABD’ye göre çok daha ekonomik olan Kanada, ülkemizdeki özel üniversitelerde eğitim almanın da en iyi alternatiflerinden biridir.

Kanada’da bir öğrencinin aylık yemek, konaklama ve ulaşım giderleri 1.000 CAD civarındadır.

Kanada öğrenciler, öğrencilik yılları boyunca haftada 20 saat, tatil günlerinde ise tam gün çalışma iznine sahiptirler.

Kanada üniversitesinin diplomasına sahipseniz, anadil seviyesinde İngilizce konuşabiliyorsanız ve eğitiminizden sonra da Kanada’da kalmak istiyorsanız, Kanada bunu size çok kolay bir şekilde sunuyor. Kanada’da üniversite eğitimi alarak kolayca Kanada vatandaşı olabilirsiniz.

Kanada’da İklim

Kanada iklim konusunda soğuk bir yer gibi gözükse de, yerleşim yerleri ABD sınırında bulunduğundan dolayı 4 mevsimi de yaşan bir iklime sahiptir.

Kanadada eğitim

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir