Kapadokya: Peri Bacalarının Şehri

Peri Bacaları nasıl oluştu?

Bundan yaklaşık 60 milyon yıl önce oluştuğu tahmin edilen Kapadokya Peri Bacaları, bölgede yer alan Güllüdağ, Erciyes Dağı ve Hasandağ yanardağlarının püskürtmüş olduğu lavlar ile küllerin karışımından oluşmuştur. Bu iki maddenin birleşimi sonucu oluşan yumuşak katman yıllar içerisinde rüzgar ve yağmur gibi doğal etkenlerle şekillendirilmiş ve ortaya bugünkü büyüleyen Peri Bacaları ortaya çıkmıştır.

Tarih boyunca dikkat çeken bu yapıların tümü doğanın ortaya çıkardığı bir mucizedir ve bölge UNESCO Dünya Miras Listesi içerisinde yer almaktadır.

Kapadokya’ya nasıl gidilir?

Kapadokya belirli bir bölgede değil, farklı 4 il üzerine yayılmış durumdadır. Ancak sınırlarının büyük bir bölümü Nevşehir’de yer almakta. Kapadokya’yı ziyaret etmek isteyen kişilerin Nevşehir’e yolculuk etmeleri gerekmektedir. Bölgeye kendi imkânlarınız ile ulaşabileceğiniz gibi aynı zamanda düzenlenen Kapadokya turları da tercih edilebilecek bir diğer ulaşım yöntemi olarak öne çıkmaktadır. Bu turların sunmuş olduğu en büyük avantaj ise, bölgede gezilecek yerler için hızlı bir tur düzenlemeleri ve tüm güzellikleri görmenize olanak sağlamalarıdır.

Kapadokya'da Gezilecek Yerler

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Kapadokya her ne kadar peri bacaları ile ünlü bir yerleşim bölgesi olsa da, aslında gezilebilecek çok farklı yerlere sahiptir. Bunlar arasında en öne çıkanı hiç kuşkusuz bölgenin çok eski bir yerleşim birimi olması nedeni ile geçmişten günümüze taşınan tarihi kalıntılardır. Bunlar arasında Özkonak Yeraltı Şehri mutlaka görülmesi gereken bir değer olarak öne çıkmakta. Yine bölgede yer alan Ortahisar Kalesi ve Uçhisar Kalesi ile Aynalı Kilise ve Nazar Kilisesi ziyaret edilmesi geken yerler arasında.

Doğal güzellikler olarak ise Ihlara Vadisi eşsiz güzelliği ile ziyaretçileri beklerken, Avanoz, Göreme, Ürgüp, Derinkuyu ve Güllüdere Vadisi’ni mutlaka seyahat defterinize eklemeniz lazım.

Kapadokya: Peri Bacalarının Şehri

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir