Kasık Mantarı Nasıl Tedavi Edilir? - Limmonata.com

Kasık Mantarı Nedir ?

Kasık mantarı kasık  bölgesinde meydana gelen diğer mantar türleri gibi gelişen bir virüs yani enfeksiyon tipidir. Kasık mantarının çoğunluğunda vücudun metabolizma sisteminden kaynaklanabilir.

Vücudumuza giren besinlerin birçoğu bize faydalı organizmalardır.Bu besinleri vücudumuz iyi ve kötü diye ikiye ayırıp faydalı olanları vücuda aktarıp zararlı olanları vücuttan atar. Fakat bazı durumlarda bu kötü besinler vücuttan atılamaz ve sağlığa bir şekilde zarar vermektedir. Bunlar bayanlar için makyaj malzemelerinden tutunda kullandığınız ilaçlar kimyasal maddeler ve antibiyotikler olarak değişiklik göstermektedir. Bu zararlı maddeler ayrışamadığında fırsatçı olup enfeksiyon haline dönüşmektedir.

Vücudumuz zararlı maddeleri belirleyip ayrıştırmakla yükümlüdür fakat bazen virüsler değişim gösterdiklerinden vücut zararlı olup olmadığını algılayana kadar virüs yayılır ve vücuda ciddi zararlar verebilir bunun sonucunda mantar kasık mantarı oluşmaya başlar.

Kasık Mantarı Nedenleri

  • 1 -Kasık mantarı ayak, el ve tırnaklarda oluşan mantarlardan direk olarak bulaşabilir. Bu bölgelerde bulunan mantarlar her türlü olarak kasık bölgesine sıçrar ve kasık bölgesinde mantar oluşması görülebilir.
  • 2- Diğer bir ihtimal ise kasık mantarı cinsel organın olduğu bölgeye direk olarak yerleşebilmektedir. Kasık bölgesinde oluşan mantar yayılmak için sürekli yer ve bölge arar kolayca yayılmak ve başka bölgelere sıçramak ister.
  • 3- Erkeklerde kasıklarda oluşan mantar vücudun içine girmesi mümkün değildir. Çünkü içe dönük bir oluşum o bölgede bulunmaz.
  • 4- Kadınlarda ise kasık mantarı çok çabuk yerleşip vajinal mantar dediğimiz durum daha kolay içe doğru yayılma ve bulaşma olasılığı gösterir.
kasık mantarı

Kasık Mantarı Belirtileri

Kasık mantarında belirti kaşıntı ile kendini gösterir. Kaşıntı ile başlayan durum kızarma ve yanma ile devam eder. Ardından akıntı ile devam eden bu durum çok kötü bir koku salgılamaya başlar. Eğer mantar rahatsızlığınız akıntı haline gelip koku da yapıyorsa mutlaka bir uzmana görünmenizde fayda vardır ve tedavi edilmesi gereklidir. Kalıcı olarak yerleşen virüs vücuttan oldukça güç bir şekilde atılır.

Kasık Mantarı Tedavisi

Kasık mantarında en iyi tedavi yöntemi olarak  kullanılan doktorların en çok başvurduğu yöntem antibiyotik tedavisidir. Fakat kullanılan antibiyotikler kasık mantarının daha çok artmasına da sebebiyet verebilir. Bunların dışında doktorların yazdığı iltihap kurutucu ilaçlar ya da kullanılan merhemler etkili olabilmektedir. Kasık mantarı tedavisinde sonuç alınmayabilir ve 2 – 3 ay sonrasında tekrarlama şansı yüksektir.

Kasık mantarı yaşayan bireylerin iç çamaşırları pamuklu olmalı ve sürekli ütülenmelidir. Her gün iç çamaşırı değişmeli gerektiğinde gün içerisinde bu sık sık uygulanmalıdır.

Kasık Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir