Bitki ve VitaminlerDiyet

Kimyonun Nelere İyi Gelir? Faydaları Nelerdir?

Kimyon Hakkında Tüm Bilinmeyenler

Kimyonun faydaları: Meksika, Orta Doğu ve Hindistan’ın en çok kullandığı baharlardan biridir. Sayısız faydası bulunan kimyon yemeklere lezzet vermekten ziyade içeriğinde B1 vitamini, demir, fosfor ve magnezyum barındırır. Zengin içerikli olan kimyonun faydalarını ve kullanım şeklini makalemizde ayrıntıları ile bulabilirsiniz.

Kimyonun Faydaları Nelerdir?

  • Kış aylarında sıkça başımıza gelen soğuk algınlığı için 1 bardak sıcak suya atılan kimyon iyi gelir. İçtiğiniz çorba içerisine karıştırılan kimyonda sizi soğuk algınlığından korur.
  • Kimyonu bal ile karıştırıp tükettiğinizde enfeksiyon kapma riskini azaltarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Günlük alınması gereken kalsiyum miktarının yarısından fazlasını karşılar.
  • Mineral ve demir bakımından zengin olan kimyon bağışıklık sistemine oldukça faydalıdır. Anemi hastalığına iyi gelen kimyon halsizlik ve yorgunluğunda geçmesini sağlar.
  • Hamilelik ve emzirme döneminde tüketilen kimyon laktasyon oluşumunu tetikleyerek salgılanmasını hızlandırır.
  • Astım hastalarına şifa olan kimyon bronşları genişleterek astım hastasının daha rahat olmasını sağlar ve göğüste yaşanan ağrıların azalmasında etkilidir.
  • Sindirim sistemini güçlendiren en etkili bitkilerden biridir.
  • Yapılan araştırmalarda 1 çay kaşığı kimyonun 2 ay boyunca alınması sonucunda şeker oranını azaltıyormuş. Diyabet hastalarında insülin direncini azaltıyor ve dengede kalmasına yardımcı oluyor.
  • Karaciğer ve mide tümörlerinin oluşmasını engelleyen kimyon kanserin önlenmesinde etkin bir yere sahip. Toksinleri organlardan atarak enzimlerin aktif çalışmasını sağlıyor vücuda antioksidan etkisi gösteriyor.
  • Stresin oluşturduğu etkileri azaltan kimyon hafıza kaybını önlemeye yardımcı oluyor ve hafızanızın daha iyi çalışmasını sağlıyor.

Kimyon Nasıl Kullanılır? Günde 1 çay kaşığı kadar tüketerek daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.Sponsorlu Bağlantılar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
papara müşteri hizmetleri trendyol müşteri hizmetleri vodafone müşteri hizmetleri direk operatöre bağlanma çiçek sepeti müşteri hizmetleri ptt müşteri hizmetleri hepsiburada müşteri hizmetleri telefon numarası 10minutemail