Kuru eller için evde bakım önerileri - Limmonata.com

Kuru Eller İçin Ne Yapmalı

Temizlikte kullanılan malzemeler, soğuk hava, klima gibi zararlı dış etkenler nedeniyle ellerde kuruma meydana gelebilir. Kurumuş eller oldukça bakımsız ve yaşlı bir görüntü ortaya koymaktadır.

Bitkisel maskeler yardımıyla kuruyan ellerinizi nemlendirebilir ve yumuşak olmasını sağlayabilirsiniz. Evde basit malzemeler kullanarak hazırlayabileceğiniz el kremleri ile ellerinizin kurumasını önleyebilirsiniz.

El Kremi Kullanın

El kremleri ellerinizin kurumasını önleyen en etkili bakım yöntemidir. Piyasada bulunan bir çok el kremi arasından kendinize uygun olan bir el kremini tercih edebilirsiniz. El kremi tercih ederken nemlendirme özelliğinin yanı sıra güneş ışınlarına karşı koruma sağlama özelliği bulunmasına da dikkat edin. Havayı kurutan klimalı ortamlarda gününüzü geçiriyorsanız, 3 saatte bir olmak üzere el kreminizi sürmelisiniz. Ellerinizin suyla temasının ardından da el kreminizi sürmeyi unutmamalısınız.

Nemlendirici Özellikli Sabun Kullanın

Sabunların çoğu ellerin kurumasına sebep olmaktadır. Ellerinizin sabun nedeniyle kurumasını önlemek için nemlendirici özellikli bir sabun tercih etmelisiniz. Sıvı sabunlar yerine doğal sabunlar kullanmaya gayret gösterin.

kuru el maskesi

Çok Soğuk ve Sıcak Sudan Uzak Durun

Ellerinizi çok soğuk ve sıcak suya değdirmemeye özen gösterin. Ellerinizi her zaman ılık su ile yıkamaya çalışın. Sıcak su ile elleri yıkamak, ellerdeki doğal yağı emerek kuruma yaratacaktır. Ellerinizin suyla temasından sonra nemlendirici kreminizi sürmeyi unutmayın.

El Kuruluğu İçin Bol Su Tüketin

Cildin susuz kalması durumunda ellerde kuruma meydana gelebilmektedir. Günde en az 2 litre su tüketmeniz sağlığınız açısından da gereklidir. Su tüketimini düzene koyduğunuzda ellerinizdeki kuruluğun azaldığını fark edeceksiniz.

Ellerinizi Eldiven İle Koruyun

Temizlik yaparken ellerinize eldiven takarak kimyasallara ve suya temas etmemesini sağlayın. Temizlik için kullanılan kimyasallar ellerinizin zarar görmesine sebep olur.

Kuruyan Ellere Bakım Maskesi

  • 1 adet yumurta sarısı
  • Yarım çay bardağı limon suyu
  • 2 çorba kaşığı zeytinyağı

Malzemeleri bir araya getirip karıştırın ve elde etmiş olduğunuz karışımı 2 dakika kadar çırptıktan sonra ellerinize sürün. 15 dakika kadar karışımı ellerinizde beklettikten sonra yıkayıp temizleyebilirsiniz.

Kuru eller için evde bakım önerileri

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir