Kuru ve Hassas Ciltler için Maske - Limmonata.com

HASSAS CİLTLER İÇİN MASKE

Bayanların çoğunun yüzü açık tenli ve hassas yapıya sahiplerdir. Ama günümüzde hava şartları, sigara kullanımı ve stresten kaynaklı dış etmenlerden sebep bayanların yarısının yüzleri hassas yapıya dönüşür. Her türlü makyajdan ve kirden etkilenmeye başlar. Hassas cilde sahip bayanlar ciltlerini sürekli korumalı ve nemsiz bırakmamalıdır.

Hassas Ciltler İçin Maske Tarifi

  • Dut pekmezi ( 1 çay kaşığı )
  • Aloevera jel suyu ( 1 yapraktan )
  • E vitamini ( 1 ampul )
  • Fındık yağı ( 1 çorba kaşığı )
  • Yulaf unu ( 1 çorba kaşığı )

Hassas Ciltler İçin Maske Nasıl Hazırlanır

Aloe vera yaprağından 1 tane koparın ve üst kabuğunu çıkarıp ikiye ayırın. İçerisinde bulunan aloevera suyunu kaşıkla yapraktan alabilirsiniz. Aloevera suyunun içerisine dut pekmezi, E vitamini, fındık yağı ve yulaf ununu ekleyip tahta kaşıkla karıştırın.

Hassas Ciltler İçin Maske Nasıl Uygulanır

Hassas ciltler için hazırladığınız bu maskeyi gerdan bölgenize ve yüzünüze uygulayıp 10 – 15 dakika bekletiniz. Süre sonunda cildinizi sütle silip ılık su ile yıkayınız. Haftada bir kez hassas cilt maskesini uygulayınız.

Bu hassas cilt maskesi aynı zamanda gebelik sırasında çatlamaları önlemek için kullanılabilir ve cildin kurumasını engeller. Selülit oluşumunu en aza indirir.

Cilt tipimizi nasıl anlarız?

CİLT TİPİMİZİ NASIL ANLARIZ

Cilt tipimizi nasıl anlarız? Cilt tipini belirlemek için dış etkenlerden koruyan tabakaya bakmak gerekiyor. Bu tabaka su ve sebum ismi verilen madde ile oluşmaktadır. Buna göre cilt tipini belirlerken sizi dış etkenlerden koruyan tabakaya bakmalıyız. Sebum maddesinin yoğunluğu sizin cilt tipinizin ne anlama geldiğini söylemektedir.

Uzmanlar, hem yağlı hem kuru cildin aynı anda olabileceğini bildiriyor. Bunun ismi cilt açısından karma cilt anlamına gelmektedir. Bunu anlamak için yine parmaklarınız yardımıyla iyice hissedecek şekilde dokunmanız gerekiyor.

Şimdi ilk olarak bu yazıyı okuyan herkes parmaklarıyla cildine dokunsun ve hangi özellikleri hissettiklerini aklında tutsun. Örneğin; parmaklarınız yardımı ile yanaklarınıza dokunmayı deneyin. Hafif bir şekilde bastırdığınız zaman yağlı, kuru, normal olarak bir his uyandıracaktır. Eğer sebum oranı fazlaysa cildiniz yağlıdır, az ise normal, daha az durumda ise kuru bir cildiniz vardır.

Cilt Tipleri

Sırasıyla cilt tipleri hakkında bilgiler vererek sizlerin hangi cilt tipine uyum sağladığınızı anlamanız konusunda yardımda bulunacağız.

Kuru Cilt Tipi Nasıl Anlaşılır

Kuru ciltler diğer cilt tiplerine göre ince ve hemen fark edilmeyecek şekilde gözeneklere sahiptir. Görünüm olarak cildiniz solgun ve sert bir görüntüde olabilir. Bu şekilde cildinizin kuru bir cilt olduğunu anlayabilirsiniz.

Kuru ciltler için sebum maddesi az miktardadır. Yani, sizleri dış tehlikelere karşı koruyamaz ve ciltte çeşitli zararlar verir. Bunlar; gerilmeler, çatlamalar, soyulmalar ve kaşıntı gibi olabilir. Ayrıca duş aldıktan sonra vücutta kızarmalar meydana gelebilir.

Bu durumlardan herhangi biri sizde varsa ve hissediyorsanız cildiniz kuru bir cilt tipidir. Cilt tipinize göre yardımcı kremler kullanabilirsiniz.

Yağlı Cilt Tipi Nasıl Anlaşılır

Cilt kalın ve gözenekleri gözle görülecek kadar geniş olduğu için cildiniz parlak görünür. Parlak görünme genel olarak burun, çene gibi alanlarda en çok görülmektedir. Parmağınızla dokunduğunuz zaman eliniz hemen yağlanır ve kayar. Negatif yönleri ise; akne, sivilce, siyah nokta gibi sağlık sorunlarının genelde yağlı ciltlerde oluşmasıdır. Pozitif yönleri ise; en fazla kırışıklıkların çok az görülmesidir.

Normal Cilt Tipi Nasıl Anlaşılır

Normal cilt sahiplerinin yüzleri genel olarak pembe şeklinde görünür. Buna göre canlı ve taze bir görünümleri vardır. Kuruluk, yağlanma ve benzeri durumlarla karşılaşılmaz. Normal cilt sahipleri en şanslı cilt tipidir. Pürüzsüz bir cilt için normal cilt sahibi olmanız gerekiyor.

Uzmanlar, üç cilt tipinden hangisine sahip olursanız olun güneşten uzun süre uzak durmanızı önermektedir. Güneş ışınları insan cildi için oldukça zararlıdır. Ayrıca cilt tipinizi öğrendiğinize göre artık kendi krem seçimlerinizi yapabilirsiniz.

Kuru ve Hassas Ciltler için Maske

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir