Makyaj Nasıl Yapılır ? - Limmonata.com

Makyajın Püf Noktaları Nelerdir ?

Fondöten:

Bazı uzmanların belirttiğine göre fondöten, mutlaka temiz ve nemlendirilmiş bir cilde, mümkünse hafif nemli bir süngerle uygulanmalıdır. Fondöten, yüze pürüzsüzlük kazandırır ve onu makyaja hazırlar. Kullanılan fondötenin yapısı ve rengi cildin yapısına ve rengine uygun olmalıdır. Ciltten bir ton açık renk fondöten kullanılırsa sonuç daha iyi olacaktır. Gündüz makyajı; gün ışığında, gece makyajı ise; iyi aydınlatılmış bir yerde yapılmalıdır. İnce bir tabaka halinde ve dikkatli uygulanmaldır. Saç dipleri ile yüzün birleştiği yerde ve boyun kısımında renk farklılıkları olmamalıdır.

Pudra:

Fondöten üzerine uygulanacaksa, şeffaf olanları tercih edilmelidir. tek başına kullanılacak ise ten rengine uygun bir pudra kullanılmalıdır. Büyük pudra fırçası ile ince bir tabaka haline sürülmelidir. Fırça, yüzdeki ince tüylerin çıkış yönüne doğru kullanılmalıdır. Pudra, makyajı sabitlemek ve gün boyu rötuş yapmak için idealdir.

Gözler:

Toz farlar, kullanımı ve dayanıklılık açısından en çok tercih edilen farlardır. Kaş altlarına astar da denilen çok açık renkteki uçuk beyaz, uçuk gri gibi renkler kullanılırsa, kaşları daha yukarıda gösterir ve makyajın daha sağlıklı görünmesini sağlar. Kullanılacak far göz kapaklarına uygulandıktan sonra, gölge yapılacak far ile gözkapağının bitiminden kalemler her zaman çok iyi netice vermeyebilir. Kişi kendi rengini deneyerek bulmalıdır. Gözler daha büyük gösterilmek istenirse; kirpik diplerine siyah veya kahverengi göz kalemi ile ince bir hat çekilmeli göz ucundan da biraz taşırılmalıdır. Alt kirpik diplerine de ince bir hat çekilmeli ancak pamuklu bir çubukla hattın keskinliği dağıtılmalıdır.
Gözler birbirine yakın ise; gözün şakak tarafındaki ucu daha koyu renk bir far ile gölgelenmelidir.
Gözler birbirinden uzak ise; gözpınarının üstü, kaşa kadar koyu tonda bir far ile gölgelenmelidir.

Rimel (Maskara):

Siyah ve koyu kahverengi rimeller uygulandığında gözü daha büyük ve anlamlı gösterir. Rimel herzaman temiz ve kuru kirpiklere uygulandığında daha kalıcı ve iyi sonuçlar verir. Kirpikler daha da belirginleştirmek istenirse, makyaj sonunda göz kapaklarına dokundurmadan, kirpik uçlarına yoğun olmak üzere, ikinci bir kat uygulanabilir. Rimeli uygularken başı hafifçe kaldırıp aynaya bu şekilde bakılırsa, maskaranın göz çevresine bulaşması engellenmiş olur.

Allık:

Allık fırçası yumuşak ve uzun tüylü olmalıdır. Allığın rengi ten rengine uygun olarak pembemsi ve toprak tonlarında uygulanmalıdır. Allık asla bir leke gibi durmamalı, çok hafif ve fırça bastırılmadan kullanılmalıdır. Elmacık kemiklerden sonra, çok hafif bir şekilde alının orta kısmına ve burun ucuna da uygulanırsa daha doğal bir görünüm ortaya çıkar.Makyaj Nasıl Yapılır ? Makyajın Püf Noktaları Nelerdir ? —

makyaj nasıl yapılır

Dudaklar:

Makyajda en son aşama dudaklar olmalıdır. Ten rengi soluk ise istenilen renkte herhangi bir ruj kullanılabilir. Açık ten rengine sahip olanlar, sıcak pembe veya kırmızı tonlarında renkler tercih etmelidir. Esmer olanlar için ise fuşya, kırmızı gibi renkler idealdir. Dudaklara işlem uygulanmadan önce, ölü derileri yok etmek için yumuşak bir diş fırçası kullanılabilir. Uygulanacak rujun dağılmaması için pudralanmalı ve dudak çevresi kullanılacak rujdan birkaç ton koyu renge sahip bir kalemle çerçevelenmelidir. Sonrasın da çerçevenin dışına çıkmadan kullanılacak olan ruj uygulanmalıdır. İnce dudaklara sahip olanlar, dudağın dış kısmını beyaz bir eyeliner kremi ile belirginleştirip, sonrasında dudakların köşelerine kalemle çizgi çekebilirler. Uygulanacak olan ruj dudağın orta kısmında daha yoğun olursa, dudak olduğundan daha dolgun bir görünüme sahip olur.

Makyaj Nasıl Yapılır ?

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir