Mide Rahatsızlığı ve Mideye Faydalı Besinler - Limmonata.com

Mide rahatsızlıkları genellikle midede bulunan asitlerin dengesinin bozulması sebebi ile oluşmakta. Mide ağrılarından kurtulmak için önce mide asitlerini dengelemek gerekir.  Eğer sürekli mide ağrısı çekiyorsanız bunun en büyük sebebi tükettiğiniz besinlerdir. Mide asidini dengeleyip mide ağrılarından kurtulmak için belirli besinleri yemek menünüze katmanız iyi bir çözüm olacaktır. Bu yazımda mideye faydalı olan 5 besinden ve faydalarından bahsedeceğim.

Karnabahar

Haşlanmış karnabahar zararlı mide asitlerinden mideyi koruma da en güçlü besindir. Ülser tedavisinde kullanılan Gafernato maddesi  içerir. Gafernato maddesi tam olarak ülser tedavisinde kullanılan ilacın ham maddesidir.

Patates

Patates mide yanmasını geçirmede oldukça etkilidir. Elbette ki bol yağda kızartılmış patateslerden bahsetmiyorum. Haşlanan patatesin suyunu sıkıp içmek mide yanmasında çok etkilidir. Hatta soyulmuş patatesi meyve sıkacağı ile sıkıp içine kereviz ve havuç ekleyip içilmesi mideye iyi gelip midenizin rahatlamasını sağlayacaktır.

Ispanak

Ispanakta mideye son derece iyi gelmekte. Ispanağın taze yapraklarını yemek bile mide sağlığı için iyidir. Taze ıspanak yapraklarını salataya katarak tüketebilirsiniz. Ispanak buharda pişirilerek tüketildiğinde de mideyi rahatlatır. Zaten ıspanağın mideyi rahatlatması için taze ise çiğ tüketilmesi gerekir. Ya da haşlama veya buharda pişirilerek yapılırsa mideyi rahatlatır. Salçalı ve baharatlı yemek haline getirilen ıspanak mideyi pek rahatlatmamakta.

Lahana

Özellik ile çiğ yenerek tüketilen lahana mideye ilaç niteliğindedir.  Çiğ tüketmek istemiyorsanız meyve sıkma makinesi aracılığı ile lahananın suyunu elde ederek yanına öz elma suyu ilave ederek de içebilirsiniz. Eğer çiğ lahana yemekte sorun görmüyorsanız ve tam bir ilaç olarak tüketmek istiyorsanız ince ince salataya katarak da yiyebilirsiniz. Ayrıca özellikle salatalarda kullandığımız elma sirkesi de mideyi rahatlatmakta.

Mide Rahatsızlığı ve Mideye Faydalı Besinler

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir