Patates Maskesi Tarifi Nasıldır?

Patates Maskesi Tarifleri

Patates maskesi yanında kullanılan malzemelere göre hem kuru hemde yağlı ciltler için uygulanabilir. Kuru ciltler için patates maskesi uyguladığınızda cildinizin nemini korumasını, Kuruluk ve çatlakların giderilmesini ve daha genç görünüm kazanmasını sağlarken, Yağlı ciltler için patates maskesi uyguladığınızda cildin yağlanmasını engeller, nem dengesini korur, Sivilce ve siyah noktaları temizler ve daha sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Patates Maskesinin Faydaları

  1. Sivilce ve sivilce izlerini azaltır
  2. Ciltteki kırmızılıkları yok eder
  3. Yüzü özellikle burun ve civarını temizler, Siyah noktaları temizler.
  4. Gözenekleri sıkılaştırır.
  5. Yorgun ciltleri dinlendirir , Cilde dinlenmiş bir görünüm kazandırır.
  6. Dışarı çıkmadan önce uygulanan patates maskesi Ciltte pudra etkisi yapar.
  7. Göze çevresine uygulanırsa Göz altı torbaları ve göz altı morluklarını geçirir.

Kuru Ciltler İçin Patates Maskesi

Kestane İle Yapılan Patates Maskesi

Malzemeler: Patates ( 1 adet ), – 2 – 3 tane kestane, – zeytinyağı ( 1 yemek kaşığı )

Hazırlanışı ve Uygulanışı: İki ayrı küçük tencerede orta boy patatesi ve birkaç tane kestaneyi soyun ve haşlayın. İkini de ayrı kaplarda çatalla ezin ve püre haline getirin. Daha sonra hem kestaneden hem de patatesten 1 çorba kaşığı alıp iki püreyi karıştırın. 1 yemek kaşığı zeytinyağını da ekleyip karışımın zeytinyağını emmesini sağlayın. Yüzünüze sürün ve 10 – 15 dakika bekletin. Daha sonra cildinizi gül suyu ile silip yıkayın. En son nemlendiricinizi sürmeyi unutmayın. Kuru ve yorgun ciltlere daha genç görünüm kazandırır.

patates maskesi tarifi

Süt İle Yapılan Patates Maskesi

Malzemeler: Patates ( 1 adet ), – süt ( 2 su bardağı ), – zeytinyağı ( 1 çorba kaşığı )

Hazırlanışı ve Uygulanışı: Sütü küçük bir tencereye boşaltın ve patatesi sütün içinde haşlanması için bekleyin. Haşladığınız patatesi bir kaseye koyun ve içerisine 1 çorba kaşığı zeytinyağını ilave ederek zeytinyağını emene kadar çatalla ezin. Hazırladığınız maskeyi cildinize uygulayın 10 – 15 dakika bekledikten sonra durulayın. Bu maskeyi 3 günde bir cildinize uygulayabilirsiniz. Kuru ciltler için harika bir nemlendiricidir 2 ay kullanım sonunda cildiniz normal nem seviyesine gelecektir.

Yağlı Ciltler İçin Patates Maskesi

Yumurta İle Yapılan Patates Maskesi

Malzemeler: Patates ( 1 adet ), – süt tozu ( 1 yemek kaşığı ), – tuz ( 1 tatlı kaşığı ), – yumurta beyazı ( 1 adet ), – yaş maya ( 1 çay kaşığı yarısı ), – limon ( 1 çay kaşığı )

Hazırlanışı ve Uygulanışı: Bütün malzemeleri cam bir kasede tahta bir kaşık yardımı ile iyice karışana kadar karıştırın. Daha sonra hazırladığınız karışımı cildinize uygulayın ve 5 – 10 dakika cildinizde bekletin. Ardından gül suyu ile silip soğuk su ile yıkayın. Gözenek ve sivilceleri yok eden bir maskedir ayrıca siyah noktaları temizler ve cilde canlı bir görünüm kazandırır.

Havuç İle Yapılan Patates Maskesi

Malzemeler: Havuç ( 1 yemek kaşığı ), – patates ( 1 yemek kaşığı ), – un ( 1 çorba kaşığı )

Hazırlanışı ve Uygulanışı: Havucu ve patatesi ayrı kaplarda rendeleyip 1 yemek kaşığı ikisinden de koyun ve üzerine unu ilave edip iyice karıştırın. Karışım çok yoğun bir kıvam olduysa sıcak su ile biraz açabilirsiniz. Fakat karışımınızın macun gibi olması gerekiyor. Hazırladıktan sonra yüzünüze uygulayın ve 10 – 15 dakika bekletip yüzünüzü soğuk su ile durulayın. Bu maske cildin daha genç görünüm kazanmasını sağlar, Yağlı cildin yağlanmasını azaltır, göz altı morluklarının giderir ve cilde daha genç bir görünüm kazandırır. haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Buğday Unu İle Patates Maskesi

Malzemeler: Patates nişastası ( yarım yemek kaşığı ), – buğday unu ( yarım yemek kaşığı ), – limon suyu ( gerektiği kadar )

Hazırlanışı ve Uygulanışı: İki malzemeyi de eşit olacak şekilde karıştırın ve limon suyunu macun kıvamına gelecek miktarda ekleyin. Yüzünüze uygulayın 10 dakika bekletip soğuk su ile cildinizi durulayın. haftada 1 kez uygularsanız cildinizin yağlanmasının önüne geçersiniz.

Patates Maskesi Nasıl Yapılır?

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir