Peeling Nedir? Çeşitleri Nelerdir? - Limmonata.com

Peeling cildin iyi görünmesi için kullanabileceğiniz oldukça etkili bir yöntemdir. Peelingin en belirgin özelliği ciltte gençleştirici ve yenileyici etkiye sahip olmasıdır. Cilt bakımını peeling ile yapan bayanların ciltleri ölü hücrelerden arındığı için daha sağlıklı görünür.

Zaman ilerledikçe ve yaşadığımız hayat koşullarını düşünürsek cildimiz canlılığını, rengini ve esnekliğini yitirir. Göz altlarında meydana gelen morluklar ve cilt renginin sarımtırak bir hal alması bakımsız görünmemize yol açabilir. Canlı, duru ve temiz bir cilt için cildimize bakım yapmamız gerekir. Bakım denince de ilk akla gelen cildimizi ölü tabakasından arındırmaktır.

Peeling tarifleri evde yapılabildiği gibi uzmanlar tarafından da cilt güzellik merkezlerinde uygulanır.

Peeling Nedir?

Peeling içeriğinde küçük tanecikler barındıran bir cilt temizleme ürünüdür. Peelingi uyguladığınız zaman üst deri kendini atar ve cilt kendini yeniler. Cildinizle ilgili sorunlarınız varsa peeling tam bu noktada devreye girer ve etkili sonuç verir. Cildi canlandırmada ve hasar gören bölgeyi alarak onarmada etkilidir. Peeling hücrelerin düzelmesini sağladığı için cilt daha sağlıklı, daha pürüzsüz ve daha parlak görünür.

Peeling faydaları cilt için oldukça fazladır. Peeling uygulamasında cilt yapısının erken yıpranması ve kırışıklıkların oluşması, ciltte görünen kuruluk, cilt lekeleri zamanla giderilir. Ayrıca gözeneklerin genişlemesi, elastikiyetin artması ve çatlak görünümün giderilmesini sağlar. Peeling yapıldıktan sonra cilt kendini yeniler, parlak, sağlıklı ve daha genç bir görünüm kazanır.

Peeling Çeşitleri

Peelingler orta, yüzeysel ve derinliğe göre 3 ana gruba ayrılır. Derin ve orta dereceli kimyasal peeling uygulamalarının uzman eşliğinde yapılması daha doğru olur. Peeling uygulamasında derinlik arttıkça risk de artış gösterir.

Hafif Derinlikte Uygulanan Peeling

Evde peeling çeşitleri hafif peeling kısmında düşünülebilir. Bu işlem mikro tanecikli peeling sayesinde cildin üst tabakasını soyarak temizlenmesini sağlar. Çok kısa bir zamanda cilde uygulanabilir. Bu peeling cilde uygulandığında hafif bir kızarma ve yanma hissi verir. Gündelik yaşama hemen geçilebilir. Cilt tipine göre haftada 1 ya da 2 kez uygulanabilir.

Peeling Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Orta Derinlikte Uygulanan Peeling

Bir cilt uzmanı tarafından uygulanması gereken yöntemlerden biridir. Üst derinin hafif derinlikten bir kat fazla soyulması işlemidir. Profesyonel peeling ürünleri kullanılarak yapılmaktadır. Yüzde bulunan sivilce, leke ve kırışıklıklar için çok etkili bir yöntemdir. Uygulama süresi takriben 5 dakikayı geçmez. Yüzde hafif bir yanma hissi yaşanır. Yüzünüze uygulandığında önce bir beyazlık daha sonra hafif oluşan kızarıklık görünür. Cilt yüzeyi dökülmeye başlar ve yerine temiz, canlı bir deri gelir. Eski deri ile yeni derinin yer değiştirmesi takriben 1 haftayı bulur. Kırışıklık ve sivilceler oldukça azalır. Bu işlem 2 ay sonra tekrar yaptırılabilir.

Peeling İçin Bahar Mevsimi En Uygun Zaman

Kış aylarında da peeling yaptırılabilir ancak hava şartlarından dolayı risk bulunabilir. Peeling yaptıran kişilerin güneşten ciltlerini sakınmaları oldukça önemlidir. Güneşin yoğun olduğu zamanlarda deride yenilenme olduğundan lekelenme meydana gelebilir. Ayrıca peeling uygulaması sırasında makyaj yapımından da kaçınmak gerekir. Bu nedenle bahar ayları peeling için en doğru zamandır.

Peeling Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir