Portakalın Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilmeli? - Limmonata.com

Portakalın Faydaları

Portakalın faydaları nelerdir? C vitamini zengini olan portakal kış aylarının vazgeçilmez meyvesi. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve hastalıklarla birebir savaşan portakal her gün mutlaka tüketilmelidir. Kış aylarında sıkça tükettiğimiz portakal başka nelere iyi geliyor makalemizde…

Portakal Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  1. En fazla portakal üretimi Brezilya ülkesindedir.
  2. 1 Portakalda bulunan kalori miktarı 60’tır.
  3. Bir günde almanız gereken C vitamini ihtiyacı 70 miligramdır. Bir portakalda bulunan C vitamini ise 50 miligramdır.
  4. Lif kaynağı açısından zengin bir meyvedir.
  5. Tavuk, kek, pilav, kurabiye ve muhallebi yapılırken portakaldan faydalanabilirsiniz.
  6. Mide sorunu ve reflü rahatsızlığı olanlar portakalı tüketirken ölçüyü kaçırmamalıdır.
  7. Organik meyve satın almıyorsanız portakalı tüketirken mutlaka kabuklarını bol su ile yıkamalısınız. İlaçlar size zarar verebilir.

Portakalın Faydaları

Saçların Dökülmesini Önler

Saçların sağlıklı olması için gereken kolajen üretimi C vitamininde bulunur. saçlarınızın dökülmesini ve ileriki yaşlarda kel kalmak istemiyorsanız portakal tüketimini ihmal etmemelisiniz.

Portakal Cildi Korur

Beta karoten açısından güçlü antioksidanlar bulunan portakallar cildin yaşlanmasını önleyerek serbest radikallerle savaşmasına yardımcı olur. Hücrelerin zarar görmesini engelleyen portakal kozmetik firmalarında sıkça kullanılan bir meyvedir. Daha fazla bilgi için portakalın cilde faydaları başlıklı makalemize bakabilirsiniz.

Portakal Vücudu Kansere Karşı Korur

Portakal sayesinde kolon, cilt, göğüs, mide ve akciğer kanseri korunur. C vitamini ve antioksidan açısından zengin olan portakal kanser hücreleri ile savaşır ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Özellikle kolon kanseri C vitamine ihtiyaç duyduğundan portakal bu kanserle savaşmakta birebirdir.

portakal faydaları

Portakal Böbrek Rahatsızlıklarını Önler

Her gün içile 1 bardak portakal suyu böbreklerde taş oluşmasını önlerken böbrek rahatsızlıklarını da azaltır. Fakat tüketeceğiniz portakal suyunu fazla alırsanız şeker açısından zengin olduğu için zararlarını görebilirsiniz.

Portakal Karaciğer Kanserine Yakalanma Riskini Azaltır

Portakal tüketmek karaciğer kanserine yakalanma riskini azaltıyormuş. Japonların yaptığı bu araştırma sonucu A vitamini açısından zengin olan portakal sayesinde önlenir.

Kolesterolü Düşürür

İçinde çözünebilen lifler bulunan portakal kolesterolün düşmesine destek verir.

Yüksek Kan Basıncını Dengeler

Flavonoit hesperidin bulunan portakal kan basıncının dengelenmesine destek verir. Aynı zamanda portakal da bulunan magnezyum da kan basıncının düşmesine yardımcı olur.

Bağışıklığın Güçlenmesini Sağlar

Günde tüketilen bir portakal C vitamini ihtiyacınızın yarısından fazlasını karşılamaktadır. Vücutta bulunan serbest radikallerle savaşan portakal bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Kış aylarında bolca tüketilen portakal soğuk algınlığı, grip ve öksürüğe karşı savaş açar.

Gözleri Korur

Gözlerin korunmasında ve ışığın emilmesinde büyük rol oynayan A vitamini portakalda bolca bulunur.

Sperm Kalitesini Arttırır

Antioksidan ve C vitamini açısından zengin olan portakal sperm kalitesinin artmasına yardımcı olur. sağlıklı spermlere sahip olmak için günde 1 tane portakal tüketilmelidir.

Mide Kanserinden Korur

Mide kanseri riskine karşı koruyan portakaldan günde 1 tane tüketmek yeterlidir. 1 taneden fazla tüketmek de midenize zarar vereceğinden fazla tüketmekten kaçınmalısınız. Fazla tüketilen portakal mide yanmasına ve midede ekşimeye neden olur.

Solunuma İyi Gelir

Akciğer kanserine karşı vücudu koruyan portakal solunumla ilgilide vücuda iyi gelir.

Kabızlığı Önler

Bağırsakların çalışmasında önemli rol oynayan portakal çözünür ve çözünmez lif açısından zengindir.

Portakalın Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilmeli?

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir