SARIMSAK HAPININ ZARARLARI - Limmonata.com

SARIMSAK HAPININ ZARARLARI

Sarımsak hapının zararları neler? Anneanne döneminden beri her alanda kullanılan sarımsağın faydaları saymakla bitmiyor. Taze olarak tüketebileceğiniz sarımsağı eczanelerden kapsül ve krem olarak alabilirsiniz. Fakat sarımsağın bu kadar faydasının yanında birde bilinmeyen zararlarını öğrenmek istemez misiniz?

Sarımsak Hapının Zararları Nelerdir?

Yanma Hissi

Sarımsak kapsülünde görülen en belirgin yan etkilerin başında boğaz bölgesinde oluşan yanma durumudur. Kapsülün içeriğinde bulunan bileşenler yanmanın en büyük etkisidir. Gırtlakta bulunan mukoza bölgesini tahriş ettiğinden yanma hissi oluşur.

  • Yanma hissinin oluşmaması için kapsül hapını yemeklerle birlikte alabilirsiniz. Yanma hissi sadece boğaz bölgesinde değil kapsülü aldıktan sonra midede yanma hissi yaşanabilir.
  • Midede oluşan yanma hissi 2 – 3 saatin üstünde hala yanmaya devam ediyorsa mutlaka bir doktora giderek bu durumu bildirmelisiniz.

Baş Dönmesi

Vücudu hafif şekilde etkileyen sarımsak kapsülleri hafif bir baş dönmesi oluşturabilir. Ciddi boyutlarda olmayan baş dönmesinin asıl nedeni kullanılan diğer ilaçlarla etkileşim içine girmesidir. Sarımsak hapı alacaksanız ve kullandığınız başka ilaçlarınız varsa içeriklerini okuyup zararı var ise doktorunuzu bu konuda bilgilendirip alternatif yazmasını isteyebilirsiniz.

Kusma

Sarımsak hapının görülen diğer bir yan etkisi de kusmadır. Hafif süregelen bu kusmalar artarsa mutlaka bir doktora danışmalısınız.

Mide Bulantısı

Sarımsak hapı veya kapsülü alımında ishal ve mide bulantısı oluşabilir. Orta şiddetli gelişen mide bulantıları uzun süre devam ettiğinde sarımsak hapı veya kapsülünü kullanmayı bırakmalısınız. Çok süren ishal durumları fazla su tüketilmediği takdir de vücut için çok zararlıdır ve kişide yorgunluğa neden olabilir.

Terleme

Öğle veya akşam yemeklerinde ağır bir öğün geçirerek sarımsak hapı aldığınızda vücutta terleme görülebilir. İlk günlerde daha sık görülen terleme vücudun hapa alışmasından sonra git gide azalacaktır.

Kaşıntı

Sarımsağa herhangi bir alerjiniz var ise kapsül veya hap alımında da alerji riskleri yaşanabilir. Alerjiler en çok yüz ve kulak bölgesinin arkasındaki kaşıntılar ile başlamaktadır. Bu kızarık ve kaşıntılar şiddetlenirse kaşınan bölgelerde dökülmeler görülebilir. Bir araştırma hastanesine giderek sarımsağa karşı alerjinizin olup olmadığını test ettirip alerjiniz var ise hap veya kapsül alımını bırakmanız gerekiyor.

SARIMSAK HAPININ ZARARLARI

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir