Siğiller Nedir? Neden Olur? Nasıl Bulaşır? - Limmonata.com

Siğiller için bilmeniz gereken ilk şey bulaşabilme riskleridir. İyi huylu diye bilinen siğiller insan vücudunda ufak ben gibi görünüme sahiptir. Siğiller en çok aynı eşyaları kullanmak zorunda olan kişilerde görünmektedir. Çünkü siğillerin bulaşma noktaları genellikle eşyalardır. Ayrıca kişilerin teması ile de bulaşma gösterir.

Siğil Nedir?

Konu Başlıkları

Siğiller cilt dokusu üzerinde Human Papilloma Virüsü adında bir virüsün sebep olduğu, küçük şişkinlik şeklinde enfeksiyonlardır. Vücudun her yerinde çıkabilecek olup, diğer bölgelere de dağılma özelliği gösterebilir.

Siğiller Nasıl Oluşur?

Enfeksiyonun vücuda girmesi için herhangi bir yara ya da kesiğin olması yeterlidir. Siğillerin çabuk bulaşması da işte bundan dolayıdır. Özellikle tırnak yeme alışkanlığı olan kişilerde siğiller meydana gelirler. Ayrıca uzmanlar, bağışıklık sisteminin zayıf olduğu durumlarda bulaşmanın daha çok artacağını da söylemektedir.

Örnek verirsek; uyku bozukluğu, kansızlık, beslenme bozukluğu, stres gibi faktörler oluşma ve bulaşma süreçlerini çoğaltıyor.

Siğiller Vücudun Neresinde Çıkar?

Uzmanlar, siğillerin vücudun hemen her bölgesinde çıkabileceğini söylemektedir. %10 oranında siğil bulaşmış kesim vardır. Ayrıca uzmanlar, çok fazla siğil çeşitleri olduğunu ve tiplerine bağlı görüntüsünün olduğunu bildirmektedir.

Siğilin başlangıç noktasından tipine göre en çok 1 yıl gibi sürede belirginleşen siğil, el ve kol gibi alanlarda sıklıkla görülmektedir.

Siğilin tehlikeli olması kozmetik açıdan çirkin bir görüntünün yanı sıra bulaşıcı olmasıdır. Yani başkasında olan bir siğil size de bulaşabilmektedir.

Ayrıca uzmanlar, mukozaya yerleşmiş siğillerin kanser riski taşıdığını da söylemektedir. Siğil kanarsa ne olur sorusu kişilerin kafasını en çok kurcalayan soruların başında gelmektedir. Siğiller kendiliğinden kanama göstermezler. Siğili koparmaya çalışma ya da oynama durumunda kanama olabilir. Bu durumda yoğun bir kanama oluşursa bir uzmana görünmekte fayda olacaktır.

Uzmanlar, tırnak yiyen kişilerin çeşitli bölgelerine daha çabuk bulaştığı konusunda insanları uyarmaktadır. Bu tür alışkanlıkları olan insanlara eğer siğilleri varsa mutlaka dikkatli olmasını önermektedir.

Ayrıca bölgeye göre tedavi süreçleri de zorlaşabilmektedir. Buna göre ayak altında çıkacak siğilin ağırlık sebebiyle ayak tabanı ile eş değer olduğundan tedavinin de zor olacağını söylüyor.

Siğiller Vücudun Neresinde Çıkar?

Siğiller Rahim Ağzı Kanseri Oluşturur Mu?

Siğiller rahim ağzı kanseri oluşturabilirler. Buna bağlı olarak çeşitli siğil çeşitlerine göre rahim kanseri oluşturabilen çeşitleri vardır. Genital siğil oluştuğu durumda vakit kaybetmeden bir uzmana görünmek gerekmektedir.

Siğiller Nasıl Tedavi Edilir?

Siğiller genellikle tedavi gerektirmemektedir. Bazı durumlarda belirli bir süre sonunda kendiliğinden kaybolan çeşitleri de bulunmaktadır. Ancak kişiyi görsel olarak rahatsız eden boyutta ya da bölgede çıkan siğiller alınabilmektedir. Bu durumda siğilin çeşidine göre farklı tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir.

En çok tercih edilen yöntem salisilik asit içeren ilaç kullanımıdır. İlacın yetersiz geldiği noktada ise kriyoterapi olarak isimlendirilen dondurma yöntemi uygulanmaktadır. Ayakta siğil dondurma tedavisi olarak da bilinmektedir. Daha sorunlu olan siğillerde de cerrahi yöntemlere başvurulabilmektedir.

Siğiller Nedir? Neden Olur? Nasıl Bulaşır?

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir