Stockholm: Masalların Medeniyetle Buluştuğu Şehir - Limmonata.com

Stockholm Hakkında

İsveç’in en büyük şehri olan Stockholm, küçük adaları ve sahip olduğu kanal nedeniyle Kuzey’in Venedik’i olarak isimlendirilmektedir. İskandinav kültürünün merkezi olarak kabul edilen şehir İsveç’in başkentidir ve nüfusun büyük çoğunluğuna ev sahipliği yapmaktadır.

Stockholm, yeşil alanlarının fazlalığı, tarihi merkezlerinin zenginliği ve ünlü parkları ile en az bir kere de olsa görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Zaten şehir her yıl 1 milyondan fazla turist tarafından ziyaret edilmektedir. Türkçe çevirisi kütük adası olan Stockholm, köklü tarihinin izlerini fazlası ile günümüze taşımayı başarmıştır.

Stockholm gezielecek yerler

Stockholm Gezilecek Yerler

Şehir tarihi yerleri ile ünlü olsa da aslında müzeler yönünden de çok zengindir. Şehirde her biri birbirinden değerli pek çok müze bulunurken, Vaso Müzesi bunlar içerisinde yer alan en ünlü müzedir. Ayrıca Stockholm Kent Müzesi, Skansen Müzesi, Kraliyet Para Müzesi ve İskandinav Müzesi şehrin sahip olduğu diğer müzeler arasında yer almaktadır.

En eski bina olarak kabul edilen Riddarholmskyrkan Kilisesi, Stockholm Sarayı, Kraliyet Opera Binası, Bonde Sarayı, Drottningholm Kalesi, Kungsträdgården Parkı, Stockholm Belediye Binası, Ericsson Globe ve Gröna Lund Eğlence Merkezi şehirde gezilebilecek önemli yerler arasında bulunmaktadır. Şehrin gezilecek yerler bakımından zengin olması, günübirlik seyahatler yerine en azından 3-4 günlük ziyaretleri zorunlu kılmaktadır.

Stockholm gezilecek yerler

Stockholm’e Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan 3,5 saat süren direkt uçuşlarla bu şehre ulaşmak mümkündür. Türk Havayolları bu şehre direkt uçuşlar düzenlerken, diğer havayolu şirketleri ise aktarmalı uçuşlar ile Stockholm’e gitmektedir.

Baltık denizinin üzerinden uçarak ulaşılan Stockholm Havalimanı üzerinden şehir merkezine otobüs hatları bulunmaktadır. Stockholm Card adı verilen biletler ile şehir içerisinde hizmet veren otobüsleri ve raylı sistemleri kullanmanız mümkündür.

Stockholm: Masalların Medeniyetle Buluştuğu Şehir

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir