Yanıklara İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır ? - Limmonata.com

Çoğunluk ile derimizin aşırı ısıya maruz kalması sonucu yanık yaralanmaları oluşur. Fakat bütün yanıklar aşırı ısıdan dolayı olmaz. Kimyasal maddelerden veya kuvvetli asitlerden dolayı da yanıklar oluşabilir. Yanıkların sınıflandırılması vardır. İlk yardım uygulamak için önce yanıkların sınıflandırılmasını bilip, yanığın sınıfının ilk yardımını bilmek lazım.

YANIKLARIN SINIFLARI ve İLK YARDIM TEKNİKLERİ;

Konu Başlıkları

Birinci derece Yanıklar

Sadece derinin üst tabakasında oluşan yanıklardır. Birinci dere yanık deriye sadece bir kızıllık verir. Güneş yanıklarının çoğu birinci derece yanıklardır.

 Birinci Derece Yanıklara İlk Yardım

Birinci derece yanıkta doktora başvurmaya gerek duyulmaz. Birinci derece yanıklar için ağrıyı dindiren, cildi yumuşatıp kuruyup çatlamasını engelleyen merhemler ile müdahale edilebilir.

İkinci Derece Yanıklar 

İkinci derece yanıklar derinin sadece üst bölümüne zarar vermekle kalmayan daha derine de işleyen yanıklardır. Yanıkların ikinci derece yanık olduğunu, yanan bölgede oluşan kabarcıklar ile anlayabiliriz. Çok ciddi güneş yanıkları da ikinci derece yanık sınıflandırılması girebilir.

 İkinci Derece Yanıklarda İlk Yardım

İkinci derece yanıklar muhakkak doktor tedavisi gerektiren yanıklardır. İkinci derece yanıklara bizim uygulayabileceğimiz ilk yardım tedbirleri;

  • Yanmaya maruz kalan bölgeyi yaklaşık 10 dakika akmakta olan soğuk suyun altında bulundurulmalı
  • Soğuk su uygulandıktan sonra temiz gazlı bezle sarılmalı
  • Yanmaya maruz kalan kişi bol bol sulu şeyler almalıdır

Yanan bölge sıklık ile bol su ve az sabun ile yıkanmalıdır.


  Üçüncü Derece Yanıklar

Üçüncü derece yanıklar derinin tüm tabakalarına işler. Deri de tahribata yol açacağı gibi derinin yok olmasına sebep olur.

Üçüncü Derece Yanıklara İlk Yardım

Üçüncü derece yanıkları asla kendi kendinize yada zamanla tedavi edemezsiniz. Sadece ilerlememesi için tedbir alabilirsiniz. İlk olarak yanan kısmın üstünde varsa kirler su ile silinmeli ve temiz bir bezle sarılmalıdır. İkinci derece yanmada olduğu gibi yanmaya maruz kalan kişiye bol su verilmeli. Hasta şoka girebilir bu durumda yapabileceğiniz şey ambulansa haber verip sedye ile hastaneye kaldırılmasına yardımcı olmanızdır.

Dördüncü Derece Yanıklar

Dördüncü derece yanıklar büyük riskler oluşturur ve kalıcı hasarlar verebilir. Dördüncü derece yanıklar sadece deriyi yok etmekle kalmaz deri altındaki dokulara, kan damarlarına, kaslara hatta kemiklere bile zarar veren yanıklardır. Dördüncü derece yanıklara yapabilecekleriniz üçüncü derece yanıklara yapılacaklar ile aynıdır. Dördüncü derece yanığa maruz kalan kişi en kısa sürede sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

Yanıklara İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır ?

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir