Yeni Zelanda Eğitim Hakkında Bilinmeyenler | A dan Z ye

Yeni Zelanda’da eğitim

Yeni Zelanda eğitim sistemi, İngiltere eğitim sistemine oldukça benzemektedir.  Dünya sıralamasında en üst sıralarda yer alan devlet destekli üniversitelerin tümünde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimleri almak mümkündür.

Dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler, istedikleri alanda uzmanlaşmak, kaliteli bir eğitim alıp meslek ve kariyer hayatlarında yüksek yerlere ulaşmak ve Yeni Zelanda’nın eşsiz doğası keşfetmek için Yeni Zelanda’yı tercih etmektedir.

Yeni Zelanda lisans eğitimi

Yeni Zelanda’da lisans eğitimi almak mümkündür. Sahip olunması gereken en önemli koşul iyi seviyede İngilizce bilmektir. Lisans programları için genellikle istenen skor IELTS 6.0 veya TOEFL 550 düzeyidir.

Yeni Zelanda, Güney Yarım Küre’de bulunduğundan dolayı mevsimlerde farklılık göstermektedir. Bu ülkede akademik yıl, Şubat ayı sonlarında ya da Mart ayı başında başlamakta ve Kasım ayında sona ermektedir. Yeni Zelanda’da lisans programlarının çoğu 3 yıl sürmektedir.

Ortalama yıllık lisans eğitim ücreti: NZ$15,000

Yeni Zelanda yüksek lisans eğitimi

Yeni Zelanda yüksek lisans programlarında öğrencilere çok fazla seçenek sunar. Yeni Zelanda burslar konusunda da oldukça cömerttir. Özellikle akademik ortalamanız yüksekse ve akademisyen olmayı hedefliyorsanız, birçok üniversitede burs bulabilirsiniz. Master programları 1 veya 2 yıl sürmektedir.

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’da 2 tür yüksek lisans mevcuttur:

Master by Research: Araştırma odaklı bir yüksek lisans programıdır. Daha çok akademik kariyer yapmak isteyenlerin tercih ettiği master programlarıdır. Küçük gruplar şeklinde ders alınır ve başvuru yapılırken araştırma yapılacak alanınızla ilgili üniversiteye teklif sunulur.

Taught Master: Genel olarak alana yönelik dersler olup, daha kalabalık sınıflarda ders alınır. Daha çok iş hayatına kendinden emin girmek isteyenler için hazırlanmış bir master programıdır.

Yeni Zelanda yüksek lisans için gerekli belgeler:

  • Lisans transkripti
  • Lisans diploması veya mezuniyet belgesi
  • İngilizce sınav skoru
  • Özgeçmiş (CV)
  • 2 akademik referans yazısı
  • Teklif (Proposal)
  • Kişisel beyan (Personal statement)
  • Çalışanlar için iş yeri referans mektubu

Ortalama yıllık yüksek lisans eğitim ücreti: NZ$18,800

Yeni Zelanda doktora eğitimi

Doktora derecesi için 3 yıl tam zamanlı eğitim ve araştırma süreci gereklidir. Doktora derecesi derslerinizi tamamladıktan sonra hazırlayacağınız tez, özgün araştırmalar ve sözlü sınavların toplu değerlendirmesi sonucu verilmektedir.

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda yaşam koşulları

Yeni Zelanda nüfusu 4,5 milyon civarındadır. Az sayıda Türkiye vatandaşı olmasına karşın, eğitim amaçlı gidip kalıcı olarak yerleşenlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. İnsanlara değer veren bir yapıya sahip olan Yeni Zelanda, hoşgörü bakımından da dünyada en ön sıralardadır. Eğitime çok fazla önem veren bu güzel ülke, eğitim için can atan öğrencileri dünyaya faydalı bilim insanları haline getirmeyi görev edinmiştir.

Yeni Zelanda’da bir yıllık ortalama yaşam masrafı (yemek, giyim, ulaşım ve eğlence dâhil) ve barınma ücreti toplam 9.000-11.000 NZ$ arası değişir

Yeni Zelanda çalışma koşulları

Yeni Zelanda’da öğrenci vizesi yanında yarı zamanlı haftalık 20 saat çalışma izni verilir.

.

Yeni Zelanda iklimi

İklimi ülkemizle benzerlik göstermektedir. Tek fark mevsimlerin zıt yaşanmasıdır.

Yeni Zelanda ulaşım

Ülkemizden Yeni Zelanda’ya direkt uçuş yoktur. Uzakdoğu ve Ortadoğu menşeili hava yolu firmalarının aktarmalı uçuşları vardır. Yol, ortalama 20-25 saat sürmektedir.

Yeni Zelanda Eğitim Nasıl olur

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir